Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

VI Noc Filmów – 10 listopada 2012

Szóste spotkanie z górami i podróżami rozpocznie się 10. listopada 2012 r. w Tuchowie o godz. 17.00 w sali Kina Promień. Na początek tuchowskie Koło PTTK pokaże relacje fotograficzne i filmowe z działalności członków Koła w 2012 r. Następnie wystąpią zaproszeni goście.

Jako pierwszy z zaproszonych gości wystąpi pan Andrzej Samolewicz, himalaista, alpinista, taternik i podróżnik, instruktor alpinizmu. Wspinał się w Alpach, Kaukazie, Pamirze, Tien-szanie, Hindukuszu Afgańskim, Himalajach. W 1989 uczestniczył w zimowej próbie zdobycia szczytu Jannu (7 710 m npm.). Uczestniczył też m.in. w czterech wyprawach na Nanga Parbat, od dwóch różnych stron, w tym trzech zimowych, cudem uratował się z lawiny.

Tak to zdarzenie opisuje Marian Bała (www.wgorach.com): „W czasie zaopatrywania obozu II w zapasy i potrzebny sprzęt zdarzył się nam pierwszy wypadek. Andrzej Samolewicz w czasie wykopywania ze śniegu lin poręczowych razem z wielkim płatem śniegu zsunął się do jednej z rynien lawinowych. Rynną razem z masami śniegu i lodu pojechał w dół. Nie miał żadnych szans na wydostanie się z lodowej rynny. Przeleciał z lawiną ok. 900 m aż do stóp urwiska, gdzie lecąca masa traciła impet, a lawina rozsypywała się w wielki wachlarz. Po drodze zaliczył kilka okazałych skoków przez skalno-lodowe progi. Wyładowany sprzętem plecak ochronił go prawdopodobnie od większych obrażeń. Przeżył. Sam wydostał się jeszcze na brzeg lawiniska. Powiadomieni przez radio szybko zorganizowaliśmy pomoc. Po paru godzinach udało się sprowadzić mocno potłuczonego, ale bez cięższych obrażeń Andrzeja do bazy. Jak to odczuł? Po dwóch tygodniach zaleczania ruszył z powrotem w górę. Alpiniści to naprawdę twardzi ludzie.”
Pan Andrzej pokaże nam film „Zimowa Loteria – Makalu 2000/2001” (film w realizacji Dariusza Załuskiego)

Marcin Hrabia – alpinista i podróżnik przedstawi nam relację z sierpniowej wyprawy na Elbrus, w której wraz z przyjaciółmi podjęli udaną próbę zdobycia najwyższej góry Kaukazu.

Na zakończenie wystąpi nasz gość specjalny pani Magdalena Prask.
Jak pani Magda sama pisze o sobie na stronie www.magdalenaprask.pl, jest alpinistką, fotografem, przewodnikiem górskim, pilotem wycieczek i… bankowcem. Jej największą pasją są podróże oraz góry co stara się łączyć przemierzając wszystkie kontynenty. Zorganizowała już kilkanaście wypraw globtroterskich. Odbyła samotną 6-miesięczną podróż po Ameryce Południowej, podczas której podążając przez Andy, zdobyła szereg szczytów od Ziemi Ognistej po równik. W 2010 roku jako 6-ta Polka w historii wspięła się na najwyższy szczyt świata Mount Everest. Na co dzień biega, jeździ na rowerze i pływa. Swoimi doświadczeniami dzieli się z innymi aktywnie działając w klubach górskich i podróżniczych, organizując liczne pokazy slajdów i wystawy zdjęć.
Pani Magda zdobyła już większość szczytów wchodzących w skład Korony Ziemi w tym najwyższą górę świata Mount Everest.

Nasza prezenterka zdobyła również trzy szczyty z pięciu zaliczanych do Śnieżnej Pantery.

Tomasz Kowalski w „Historii Śnieżnej Pantery” na stronie www.goryonline.com pisze:
Do teraz na oficjalnej liście znajduje się 600 zdobywców Śnieżnej Pantery, w tym 23 zdobywców wielokrotnych (którzy zdobyli trofeum dwa razy, lub więcej). 93% wszystkich zdobywców to alpiniści z terenów byłego ZSRR. Jeżeli założymy, że pięć szczytów zdobyli tylko Ci od 1990 roku, to liczba maleje do około 200. To nadal całkiem sporo grono alpinistów. Czy można zatem założyć, że zdobycie Śnieżnej Pantery to łatwe zadanie? Absolutnie nie. Dla alpinistów z terenów byłego ZSRR trofeum nadal oznacza wejście do wąskiego grona najlepszych z najlepszych. Dla wspinaczy z zachodu „Śnieżna Pantera” to egzotyczne i prestiżowe wyróżnienie. Czym jest zdobycie trofeum najlepiej obrazuje stare przysłowie „mastierów sporta” na temat najniebezpieczniejszego ze szczytów: „Nie ważne, że wszedłeś na Everest, powiedz czy wszedłeś na Pobiedę?”

Zdobycie wszystkich pięciu szczytów honorowane jest tym prestiżowym odznaczeniem. Do tej pory Śnieżną Panterę zdobyło czterech Polaków i dwie Polki.

Program imprezy “Noc Filmów” – 10 listopada 2012 r.
godz. 17.00 Rozpoczęcie “Nocy Filmów” oraz krótka prezentacja działalności Koła PTTK nr 76 w Tuchowie w 2012 roku
godz. 17.15 – 17:45 Filmik autorstwa Lucyny i Piotra Mieszek z wyprawy na Elbrus, w którym uczestniczyli też członkowie Koła PTTK z Tuchowa.
godz. 17.45 – 18.15 Andrzej Samolewicz zaprezentuje film “Zimowa Loteria – Makalu 2000/2001″ (film w realizacji Dariusza Załuskiego)
godz. 18.15 – 18.45 Jarek Sobel opowie nam o swojej wyprawie i pokaże zdjęcia z wyprawy pt.: „Moja Arktyka”
godz. 18.45 – 19.15 Mateusz Matuszczak przedstawi nam prezentację pt.: „Hello my best friend! What’s your name? – czyli wspomnienia ze Sri Lanki”
godz. 19.15 – 19.45 Marcin Hrabia przedstawi prezentację slajdów z wejścia na najwyższą górę Kaukazu Elbrus w sierpniu – miesiąc później od wyprawy tuchowskich członków PTTK
godz. 19.45 – 20.00 Przerwa
godz. 20.00-22.00Gość specjalny Magdalena Prask opowie i pokaże nam jak zdobyła trzy siedmiotysięczniki zaliczane do „Śnieżnej Pantery” . Prezentacja ma tytuł „Tropem Śnieżnej Pantery”. Prelegentka przedstawi nam również jak wyglądały wieloletnie przygotowania do zdobycia najwyższej góry świata – Mount Everest. Spróbuje nam również pokazać jak wygląda pozbawione wygód życie w górach, gdzie nawet najprostsze czynności jak spanie, jedzenie i toaleta zmieniają się w niemalże ekstremalne przedsięwzięcia.
Więcej o Magdalenie Prask na www.magdalenaprask.pl

Terenowe Koło PTTK nr 76 w Tuchowie oraz Dom Kultury w Tuchowie serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych!

Zarząd Koła składa serdecznie podziękowania dla Burmistrza Tuchowa – Mariusza Rysia oraz dla Urzędu Miejskiego w Tuchowie za wsparcie finansowe imprezy „Noc Filmów”.