Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

„Wolność jest człowiekowi dana i zadana” – ŁOWCZÓWEK 2017

Łowczówek jest ważnym przystankiem na drodze ku niepodległości. W niedzielę 5 listopada na cmentarzu legionistów w Łowczówku (cmentarz wojenny nr 171; spoczywa na nim 511 żołnierzy, w tym 113 legionistów polskich), w przededniu 100.rocznicy poświęcenia cmentarza (7.11.2017r.), już po raz XIX miał miejsce Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2017” połączony z powiatowymi obchodami Święta Niepodległości.

Bez wątpienia XIX Zlot Niepodległościowy był żywą lekcją historii. Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 103. rocznicy bitwy pod Łowczówkiem rozpoczęła msza św. o godz. 12:00 w intencji Ojczyzny, poległych i zmarłych legionistów, której przewodniczył redemptorysta – o. Kazimierz Pelczarski, który wygłosił również homilię – pełną mocnych słów, wzniosłych i patriotycznych treści.

„Czas nas uczy pokory… Bo wolność jest dla nas dalej zadaniem… o wolność trzeba dbać… żeby nam się chciało chcieć…” – mówił o. Kazimierz, i za Adamem Asnykiem wołał:
„Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!”

Wskazywał również na inspirujący wpływ Papieża-Polaka na odzyskanie wolności przez narody Europy w latach 80. minionego stulecia. „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego” (św. Jan Paweł II).

Po zakończeniu mszy św. zebrani odśpiewali hymn państwowy, następnie głos zabrali m.in. parlamentarzyści oraz samorządowcy. W swoich wystąpieniach dziękowali wszystkim za przybycie i pamięć o bohaterach spod Łowczówka, nawiązywali do słów homilii oraz św. Jana Pawła II: „Człowiek jest powołany do wolności. Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy. Wolność jest człowiekowi dana i zadana, by ukazywała prawdę o dobru”.

Następnie miał miejsce apel pamięci z salwą honorową, w tym roku również w wykonaniu przedstawicieli Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. Licznie zgromadzone delegacje złożyły wieńce przy kaplicy cmentarnej. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele: wojska, straży pożarnej, straży granicznej, organizacji pozarządowych, kombatantów, władz kościelnych i duchowieństwa, organizacji społeczno-politycznych, dyrektorzy i nauczyciele wraz z dziećmi i młodzieżą ze szkół z regionu, a także mieszkańcy gmin Tuchów i Pleśna oraz powiatu tarnowskiego.

Po uroczystościach oficjalnych odbył się piknik historyczny połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych przy ognisku, nie zabrakło tradycyjnej grochówki.

Podczas XIX Zlotu Niepodległościowego prezentowano sprzęt wojskowy Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem jego uczestników.

Organizatorami XIX Zlotu Niepodległościowego „Łowczówek 2017” byli: starosta tarnowski Roman Łucarz, wójt gminy Pleśna Józef Knapik oraz burmistrz Tuchowa Adam Drogoś.

Tekst: Maria Kras
Fotografie: Maciej Maziarka

Skip to content