Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Wycieczka do Sejmu RP

Grupa składająca się z mieszkańców Tuchowa i okolic oraz przedstawicieli samorządów uczniowskich tuchowskich szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami 22 marca 2017 r. wybrała się na wycieczkę do Sejmu RP.

Do punktu docelowego dotarliśmy w samo południe i po krótkich, acz uciążliwych czynnościach sprawdzających Straży Marszałkowskiej po raz pierwszy w życiu znaleźliśmy się w gmachu Sejmu RP. Naszą grupą opiekowali się pani przewodniczka oraz pan poseł Michał Wojtkiewicz, którzy oprowadzali nas po gmachu przy Wiejskiej. Pierwszym punktem wycieczki była galeria sali plenarnej, skąd mogliśmy obserwować obrady Sejmu. Następnie przeszliśmy do sali obok, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam krótką historię powstania Konstytucji i Sejmu oraz zapoznała nas z jego funkcjonowaniem.

Następnie głos zabrał pan poseł Michał Wojtkiewicz, który z kolei opowiedział o swojej pracy i odpowiadał na zadawane przez dociekliwych uczestników wycieczki pytania. Kolejnym punktem był hol główny, po którym szybko przechadzali się różni ludzie – dziennikarze, posłowie. Przechodząc dużymi przestronnymi korytarzami zatrzymaliśmy się pod tablicą ku czci posłów – ofiar II wojny światowej, jak również tablicą upamiętniającą posłów i senatorów RP – ofiar katastrofy smoleńskiej. Na jednym z korytarzy umieszczona jest również tablica upamiętniająca pierwszą w historii Sejmu wizytę papieża Jana Pawła II 11 czerwca 1999 roku. Mieliśmy możliwość obejrzenia również Sali Kolumnowej – drugiej, co do wielkości i reprezentacyjności sali w polskim Sejmie, która wykorzystywana jest m.in. podczas posiedzeń komisji sejmowych. Po tak wyczerpującym zwiedzaniu zaproszeni zostaliśmy przez pana posła na obiad do sejmowej stołówki, który dodał nam nowej energii na drogę powrotną.

Późnym wieczorem około godziny 22.00 wróciliśmy do Tuchowa.

Wycieczka sfinansowana została przez Michała Wojtkiewicza – posła na Sejm. Dziękujemy panu posłowi za zaproszenie i zorganizowanie wycieczki.

Katarzyna Peca-Mastalerz – pedagog szkolny w CKZiU w Tuchowie.

Skip to content