Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Zabłędza na Festynie i Gminnych Dożynkach w Tuchowie

Słoneczna sobota i niedziela, 20-21 sierpnia 2011 r. były dniami świętowania dla mieszkańców wsi Zabłędza. Wtedy to radny tej wsi Tadeusz Zakrzewski, sołtys Ewa Michałek i Rada Sołecka, Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zabłędzy oraz Dom Kultury w Tuchowie zorganizowali po raz piąty z rzędu festyn dla mieszkańców wsi i gości.

Okazja była wówczas podwójna: piąta rocznica nadania Szkole Podstawowej w Zabłędzy imienia Jana Pawła II oraz święto plonów, czyli tradycyjne dożynki. Na tych uroczystościach gminę Tuchów reprezentowali: burmistrz Mariusz Ryś, przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Wrona, radni: Marek Krzemień, Tadeusz Zakrzewski.
Na boisku szkolnym odbyło się uroczyste przekazanie wieńca dożynkowego rolnikowi – członkowi Rady Sołeckiej wsi Zabłędza Lilianie Iwan.

Chlebem, upieczonym z nowego zboża, z mieszkańcami wsi podzielili się tradycyjnie radny i sołtys. Odbyły się też zabawy sportowe i rekreacyjne z nagrodami dla dzieci. Najmłodszych najbardziej cieszyły zjazdy po dmuchanej zjeżdżalni. W sobotni wieczór odbyła się zaś zabawa taneczna przy muzyce granej przez zespół „Versal”. Setki mieszkańców wsi i przybyli goście świetnie się bawili, a odpoczywali i zbierali siły do kolejnych tańców przy dobrze zaopatrzonych stoiskach z napojami i jadłem. Wytrwali dobrze bawili się do późnych godzin festynu. Konferansjerzy: Maria Solarz i Franciszek Okaz, jak co roku sprawnie prowadzili program V Festynu Sołectwa Zabłędza.

Drugi dzień świętowania rozpoczął się w niedzielę o godzinie 10.30 w Bazylice Mniejszej – Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie od uroczystej mszy świętej. Przybyły na nią delegacje wszystkich wsi gminy Tuchów ze swoimi wieńcami dożynkowymi. Mszy świętej przewodniczył proboszcz tuchowskiej parafii: ksiądz Zbigniew Pietruszka, wraz z ojcami redemptorystami. W czasie uroczystości poświęcone zostały wieńce dożynkowe. Po nabożeństwie uroczysty korowód przeszedł z Bazyliki Mniejszej – Sanktuarium na tuchowski rynek. Tam, na scenie, zaprezentowano wszystkie wieńce dożynkowe gminy Tuchów. Później odbyły się liczne występy artystyczne i bardzo bogaty program z okazji XII Międzynarodowego Spotkania Miast Bliźniaczych. Święto zaś tradycyjnie zakończyła biesiada połączona z zabawą taneczną.

Z okazji V Festynu sołectwa Zabłędza został wydany czwarty numer gazety „Nasza Wieś Zabłędza”, w której dokumentowane są wydarzenia i przekazywane informacje z życia wsi.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Fotografie oraz tekst: Krzysztof Jasiński

Skip to content