„Złota” Weronika Poręba

W dniach 30.09-7.10 2012 r. w Wierchomli Małęj odbyły się eliminacje do mistrzostw Polski w szachach (od ubiegłego roku nazywanych Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży w Szachach), w których wzięła udział nasza reprezentantka ze Szkoły Podstawowej w Łowczowie – Weronika Poręba.

Turnieje szachowe były podzielone na kilka grup wiekowych, do lat: 9, 11, 13, 15 i 17 – osobno dla chłopców i dziewcząt. Grali w nich najlepsi zawodnicy z dwóch województw: małopolskiego i podkarpackiego. W grupie D-11 (roczniki dziewcząt 2001-2002) rywalizowała uczennica Szkoły Podstawowej w Łowczowie – Weronika Poręba. Weronika, jako 10-latka nie jechała tam w roli faworyta. Jej marzeniem było zająć 4 miejsce, które dawało awans do mistrzostw Polski. W grupie D-11 były dwie zdecydowane faworytki, których awans wydawał się pewny, a potem cztery dziewczyny (wśród nich Weronika), które miały powalczyć o pozostałe 2 miejsca premiowane awansem. Pozostałe zawodniczki były teoretycznie trochę słabsze, ale nie na tyle słabe, aby nie móc rywalizować ze wspomnianą szóstką (turniej pokazał zresztą, że kilka faworytek zgubiło z nimi punkty).
Weronika już w pierwszym meczu pokusiła się o dużą niespodziankę – zremisowała ze zdecydowaną faworytką tej grupy wiekowej – Alicją Cebulą z Olkusza. A potem już do końca turnieju utrzymywała bardzo dobrą dyspozycję. Wygrała m.in. z drugą faworytką – Anną Krzysztyńską z Uranii Krosno, zremisowała z zawodniczką Wisły Kraków – Amelią Pyzio, która była 5 w tegorocznych mistrzostwach Polski, zwyciężyła też Wiktorię Mytych z Sędziszowa Małopolskiego (która na ostatnich mistrzostwach Polski zajęła wyższe miejsce od Weroniki).
W sumie w 9 partiach Weronika zdobyła 8 pkt. (7 zwycięstw, 2 remisy) i zajęła 1 miejsce, zdobywając zarazem złoty medal! Zwycięstwo w tak silnym makroregionie i to w dodatku zawodniczki z młodszego rocznika, to niewątpliwie ogromny sukces Weroniki.