Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

17 000 € na spotkanie miast bliźniaczych

Już po raz piąty z rzędu udało się pozyskać środki na organizację XIII Międzynarodowego Spotkania Miast Bliźniaczych w Tuchowie z programu „Europa dla obywateli”. Tym razem jest to kwota 17 000 €.

Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod hasłem: „Pokolenia w kulturze narodów Europy – konwent obywateli małych miast europejskich”. W spotkaniu, które odbędzie się od 3 do 6 sierpnia 2012 roku, udział wezmą miasta z państw Unii Europejskiej: Tuchów (Polska), Saint-Jean de Braye (Francja), Detva (Słowacja), Marfu (Węgry), Mikulov (Czechy), Illingen (Niemcy), Pettenbach (Austria), Baranivka (Ukraina) oraz Tautii Magheraus (Rumunia).

Współpraca pomiędzy miastami partnerskimi obejmuje: wymiany młodzieży, wymiany mieszkańców, grup i zespołów artystycznych, sportowych. Prowadzona jest również wymiana doświadczeń w obszarze samorządów lokalnych, rozwoju turystyki, promocji i przedsiębiorczości. Współpraca ta realizowana jest poprzez: wizyty władz samorządowych, seminaria, konferencje, wizyty grupowe mieszkańców, imprezy kulturalne, sportowe i promocyjne. Oficjalna współpraca trwa od 2000 roku, kiedy odbyło się pierwsze takie spotkanie, na którym podpisano umowy partnerskie. Nieoficjalne kontakty sięgają roku 1994, kiedy to rozpoczęto wymiany młodzieży pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Tuchowie, a liceum w Saint Jean de Braye oraz gimnazjum w Illingen.

Warto wspomnieć, że od początku międzynarodowej współpracy Tuchowa udało się pozyskać środki na wszystkie spotkania miast bliźniaczych [zobacz historię spotkań]. Były to środki z różnych programów, w tym z PHARE, Inicjatyw Proeuropejskich, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, pilotażowego programu Leader +, a od 5 lat z programu „Europa dla obywateli”.

Skip to content