Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

35. rocznica podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich

28 lutego z okazji 35. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich odbyła się w bazylice mniejszej w Tuchowie uroczysta eucharystia, w której udział wzięli m.in. lokalni samorządowcy.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację (fot. Maciej Maziarka)

Po mszy św. nastąpiło odznaczenie zasłużonych rolników, a następnie wysłuchano wykładu dr. Antoniego Kury – prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej, nt. strajków chłopskich.

Na uroczystościach, którym przewodniczył ks. bp Władysław Bobowski obecni byli: ks. Zbigniew Kras – kapelan Prezydenta RP, Wojciech Petera – doradca ministra rolnictwa i rozwoju wsi, sygnatariusze porozumień, rolnicy, działacze społeczni i samorządowcy.

Przypomnijmy, że w nocy z 18 na 19 lutego 1981 roku w Rzeszowie podpisano porozumienie między strajkującymi rolnikami, a władzami PRL. Podobne porozumienie podpisano w Ustrzykach Dolnych o 6 rano 20 lutego. Oba dokumenty, które przeszły do historii pod nazwą porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, kończyły trwające półtora miesiąca strajki okupacyjne rolników w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Były czwartym i ostatnim – po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju – porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980-81. Strajkujący wywalczyli m.in. gwarancje nienaruszalności chłopskiej własności wraz z prawem do dziedziczenia, zrównanie w prawach rolników indywidualnych z rolnictwem państwowym i spółdzielczym, zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi.

Władze PRL zgodziły się również na postulaty światopoglądowe, które dotyczyły swobody w budownictwie sakralnym oraz dostępu do praktyk religijnych na koloniach dla dzieci, w więzieniach i wojsku. Strajkujący uzyskali także zapewnienie zwiększania nakładu prasy katolickiej. W porozumieniach rzeszowsko-ustrzyckich mówiono też o rozbudowie sieci szkół i przedszkoli oraz zmniejszeniu sprzedaży alkoholu na wsi.

Skip to content