Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

36. rocznica podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

W niedzielę 26 lutego br. z okazji 36. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich odbyła się w bazylice mniejszej w Tuchowie uroczysta eucharystia, w której udział wzięli rolnicy i lokalni samorządowcy.


Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

Po mszy św. w intencji ojczyzny, rolników i mieszkańców wsi odprawionej przez księdza infułata Adama Kokoszkę nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, a następnie w auli św. Klemensa Hofbauera odbyła się konferencja z wykładem dr. Antoniego Kury pt. „Skala społecznego poparcia dla rolniczej „Solidarności” w latach 1980-1989”.

Po konferencji Anna Czech – poseł na Sejm RP oraz Wojciech Petera – doradca ministra rolnictwa i rozwoju wsi wręczyli odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Przypomnijmy, że w nocy z 18 na 19 lutego 1981 roku w Rzeszowie podpisano porozumienie między strajkującymi rolnikami, a władzami PRL. Podobne porozumienie podpisano w Ustrzykach Dolnych o 6 rano 20 lutego. Oba dokumenty, które przeszły do historii pod nazwą porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, kończyły trwające półtora miesiąca strajki okupacyjne rolników w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Były czwartym i ostatnim – po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju – porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980-81. Strajkujący wywalczyli m.in. gwarancje nienaruszalności chłopskiej własności wraz z prawem do dziedziczenia, zrównanie w prawach rolników indywidualnych z rolnictwem państwowym i spółdzielczym, zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi.

Władze PRL zgodziły się również na postulaty światopoglądowe, które dotyczyły swobody w budownictwie sakralnym oraz dostępu do praktyk religijnych na koloniach dla dzieci, w więzieniach i wojsku. Strajkujący uzyskali także zapewnienie zwiększania nakładu prasy katolickiej. W porozumieniach rzeszowsko-ustrzyckich mówiono też o rozbudowie sieci szkół i przedszkoli oraz zmniejszeniu sprzedaży alkoholu na wsi.

Skip to content