Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

75-lecie harcerstwa

W sobotę, 26 marca 2011 roku odbył się Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego jednostek Skautów Europy z Małopolski. Do Matki Bożej Tuchowskiej, Pani Ziemi Tarnowskiej przybyli harcerki i harcerze z takich oto miast: Tuchów, Tarnów, Brzesko, Kraków, Grybów, Zakliczyn, Nowy Sącz, Brzozowa.

Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu i próbie śpiewu (piękną oprawę muzyczną przygotowali Grybowianie), rozpoczął się centralny element tego dnia – Msza święta, którą specjalnie dla harcerzy odprawił Jego Eminencja ks. biskup Władysław Bobowski. W homilii wspomniał on m.in. o Mszy świętej, którą odprawiał dla harcerzy z okazji 50-tej rocznicy powstania harcerstwa. Bardzo się cieszył, że mógł być z harcerzami w Tuchowie 25 lat po tym wydarzeniu. Zachęcał wszystkich obecnych, aby nadal podążać drogą, którą obrali skauci, pamiętając o opiece naszej Matki, a także, by zachęcać do skautingu bliźnich, których spotyka się na co dzień. Na koniec Mszy świętej, każdy harcerz zawierzył się opiece Maryi: „[…] Tobie, Maryjo, oddajemy wszystkie nasze modlitwy i prace, nasze radości, trudności i cierpienia. Poświęcamy Ci całych siebie, nasze dusze i ciała, to, kim jesteśmy i co posiadamy […]”, na koniec prosząc, „byśmy byli dla świata światełkiem pełnym wiary, nadziei i dobra, które rozpala każde ludzkie serce Bożą miłością […]”.
Po Mszy świętej, rodzice, wilczki i goście udali się na obiad do refektarza, harcerki zaczęły przyrządzać go w sali kominkowej, a harcerze, mimo padającego śniegu – na polu. W tych grupach działano jeszcze przez jakiś czas. Rodzice i goście mogli wysłuchać konferencji Piotra Synowca HR „Dlaczego skauting?” oraz konferencji pt. „13 lat – i co dalej…” wygłoszonej przez Michała Pałamarza HR, wspomaganego przez Anię Stadnicką sam., w międzyczasie zwiedzając Sanktuarium oraz Muzeum Misyjne. W tym czasie wilczki oraz młodsze dzieci miały zabawy, a harcerki oraz harcerze gry przygotowane przez drużynowych oraz Apele Ewangeliczne (rozważanie w zastępach fragmentu Pisma Świętego).
Gdy słońce powoli chyliło się ku zachodowi, harcerze zebrali się w jednej sali, aby obejrzeć pokaz zdjęć z pracy jednostek w ostatnim czasie a wszystko zakończył apel. To dopiero początek rozwoju skautingu w Małopolsce – każdy z harcerzy zobaczył, że nie jest sam, że jest więcej osób, które chcą w swym życiu podążać za Jezusem, pielgrzymując ku światłu…
A jeżeli ktoś chciałby dołączyć do nas, zachęcony słowami ks. biskupa, zapraszamy do odwiedzenia strony www.skauci-europy.pl, tam więcej informacji o naszej działalności.
Michał Pałamarz HR,
Asystent Naczelnika Harcerzy Skautów Europy w Polsce

[Fotoalbum]

Skip to content