Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Tuchów po raz kolejny łączy pokolenia

Ósmy dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego upłynął pod znakiem silnego świadectwa nadziei, troski o życie i oddania Bogu w codziennym powołaniu. Na placu sanktuaryjnym spotkali się pielgrzymi reprezentujący różne środowiska – od żołnierzy i rolników, przez młodzież Liturgicznej Służby Ołtarza, aż po kobiety i matki. Każda Eucharystia niosła ze sobą szczególne przesłanie.


Nadzieja fundamentem przetrwania

Dzień rozpoczął się pielgrzymką Wojsk Obrony Terytorialnej, żołnierzy Armii Krajowej, kombatantów i osób represjonowanych. Wspólnej modlitwie przewodniczył o. Stanisław Kiełbasa CSsR, który podkreślił, że: „Bez nadziei, czyli bez odniesienia do Boga, człowiek ginie” – przypominając, że prawdziwa wolność zawsze wypływa z zakorzenienia w Bogu.

Codzienność jako świadectwo
W kolejnym punkcie dnia, do Tuchowa przybyli rolnicy, pszczelarze, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, piekarze, cukiernicy, młynarze oraz regionalne zespoły folklorystyczne. Ks. Bogdan Stelmach, celebrując Mszę Świętą, zachęcał do codziennego świadectwa: „Niosąc nadzieję, nie zapominajmy o naszym codziennym świadectwie” – mówił, zwracając uwagę na wartość pracy zakorzenionej w wierze i tradycji.

„My chcemy Jezusa!”
Po południu sanktuarium wypełniło się młodymi uczestnikami Liturgicznej Służby Ołtarza. Eucharystii przewodniczył o. Szczepan Hebda CSsR, który w entuzjastycznym kazaniu podkreślił: „My chcemy Jezusa” – wołając wraz z młodzieżą o żywą relację z Chrystusem. Dodał również, że „Każde powołanie jest ziarnem, które wsiewa Chrystus w człowieka”, zachęcając młodych do wierności powołaniu.

Maryjna wrażliwość i troska o życie
Wieczorna Eucharystia była czasem modlitwy kobiet i dziewcząt, matek w stanie błogosławionym, małżeństw pragnących potomstwa oraz rodzin po stracie dziecka. Mszy Świętej przewodniczył ks. Piotr Cebula, który mówił o Maryi jako nauczycielce miłości i życia: „Czego uczy nas Maryja? Wielkiej wrażliwości na osobę” – mówił, dodając: „Uczy służby życia – to bycie pro-life. […] Uczy wytrwałości w walce o życie, o dobro, o katolickie wychowanie”. Tuż przed Mszą Świętą miało miejsce również nabożeństwo do świętego Gerarda – patrona matek i rodzin.

Maryjny wieczór pełen śpiewu
Zwieńczeniem dnia był kolejny Wieczór Maryjny, tym razem poprowadzony przez Chór Sanktuaryjny, który w modlitewnym klimacie oddał cześć Matce Bożej Tuchowskiej, niosąc nadzieję przez muzykę.

Przejdź do treści