Zwiedzaj Tuchów
Położenie gminy Tuchów na szlaku komunikacyjnym z Tarnowa w kierunku Krynicy umożliwia szybkie dotarcie do celu – takim może okazać się gmina Tuchów.
Dlaczego Twój wybór to nasza gmina?
Gmina Tuchów to:
- centrum administracyjne południowej części regionu tarnowskiego,
- miejsce krzyżowania się licznych szlaków turystycznych i komunikacyjnych,
- doskonały punkt wypadowy na Pogórze Ciężkowickie i Rożnowskie,
- wiele miejsc wartych polecenia,
- ciągle rozwijająca się oferta turystyczna i rekreacyjna.
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi turystycznymi propozycjami pobytu i zwiedzania.

Gmina Tuchów dla aktywnych – praktyczny poradnik turystyczny
- Jesteś w Tuchowie przypadkiem i nie wiesz, co możesz zobaczyć?
- Jeździsz w naszą okolicę, ale uważasz, że chciałbyś poznać ją lepiej?
- Chcesz spędzić aktywnie czas?
- Chcesz smacznie zjeść, odpocząć, dobrze się bawić?
- Jeżeli na jedno z tych pytań odpowiedziałeś pozytywnie, to nasz poradnik jest właśnie dla Ciebie!
Gmina Tuchów dysponuje doskonałymi warunkami do uprawiania krótkich wycieczek pieszych, dłuższych wycieczek rowerowych, a zimą skitourowych. Tutaj posmakujesz w bogactwie tradycyjnego wyrobu wędlin, miodu i wina. Okoliczne lasu obfitują w grzyby, a w gospodarstwach agroturystycznych serwowane są m.in. smalczyk, przetwory domowej roboty, tradycyjnie wypiekany chleb. Od końca XVI w. przybywają do sanktuarium Matki Boskiej Tuchowskiej liczni pielgrzymi, od niedawna również za sprawą szlaku do Santiago de Compostela odwiedzają kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła.
Tuchów na dobry początek w 180 min.
– Rozpoczęci wycieczki na rynku przed wejściem do ratusza.
1. Rynek w Tuchowie położony na stromym wzgórzu opadającym od wschodu i północy do doliny Białej. Lokacja miasta i układ urbanistyczny z 1340 r. W rynku ratusz z 1873-1874 r., figura św. Floriana fundowana w 1781 r., Rynek 5 – budynek z II poł. XIX w. – przebudowany.
– Przechodzimy ul. Mickiewicza i dochodzimy do starego cmentarza parafialnego.
2. Stary cmentarz parafialny z początku XIX w. Również kwatera cmentarza wojennego nr 161. Dawniej w tym miejscu stała kaplica św. Marii Magdaleny (XV – XIX w.) i szpital dla ubogich św. Ducha (rozebrany w czasie || wojny światowej). Pochowanych jest tutaj wiele postaci związanych z historią Tuchowa, m.in. Adam de Rostwo-Suski oficer Księstwa Warszawskiego, napoleończyk, o. Andr zej Ankwicz – benedyktyn, ks. Jan Rybarski – proboszcz, Leopold Kluger – dyr. szkoły powszechnej, a także wybitne postaci z rodzin: Zamojskich, Rozwadowskich, Fondakowskich, Krogulskich.
– Przechodzimy ul. Widok, Wróblewskiego, Chopina. Po drodze mini skansen pszczelarstwa i Dom Kultury.
3. W odrestaurowanych podziemiach Domu Kultury znajduje się Muzeum Miejskie w Tuchowie. W salach tematycznych zgromadzono ponad 3000 eksponatów, m.in. pamiątki związane z l i ll wojną światową, zbiory etnograficzne, dokumenty i fotografie. Wystawę można zwiedzać zawsze, po wcześniejszym zgłoszeniu w Domu Kultury, lub w godzinach pracy przewodnika muzealnego.
– Dochodzimy do budynku Towarzystwa Gimnasty- cznego „Sokół”.
4. Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” powstał w 1911 r. jako zaplecze sportowe dla tuchowskiej młodzieży. Na frontowej ścianie budynku po prawej stronie tablica ku czci czterech tuchowian, poległych w wojnie bolszewickiej w 1920 roku.
– Przechodzimy alejką w kierunku rynku i kierujemy się ul. T. Kościuszki do kościoła św. Jakuba.
5. Rzeźby w alejce są pokłosiem Międzynarodowych Plenerów Rzeźbiarskich zainicjowanych przez Kazimierza Karwata. Rzeźby nawiązujące do historii miasta Tuchowa oraz dawnego rzemiosła tworzą „Tuchowski szlak rzeźb, pomników i miejsc które warto zobaczyć”.
6. Na ścianie apteki w rynku, przy ul. Ogrodowej umieszczono tablicę poświęconq Zydom z Tuchowa i okolic, którzy w 1942 roku przebywali w utworzonym w zachodniej części naszego miasta getcie, skqd zostali wywiezieni do obozu zagłady w Bełżcu. Kierujemy się ul. T. Kościuszki, wzdłuż Skweru Benedyktyńskiego, do kościoła św. Jakuba.
7. UI. Daszyńskiego – główna arteria komunikacyjna miasta. Za piętrowq kamienicq – prawdopodobnie nieistniejące miejsce wejścia do kopalni soli. Na skwerze pomnik ofiar II wojny światowej, „Dęby Katyńskie” oraz tablica upamiętniająca światowej sławy malarza Mordechaja Ardona (1896-1992), który był synem tuchowskiego zegarmistrza i przy tej ulicy mieszkał.
– Wejście do muzeum misyjnego, etnograficznego i ruchomej szopki znajduje się za kaplicą polową.
8. Muzea przyklasztorne i ruchoma szopka. Muzeum misyjne prezentuje eksponaty przywiezione przez misjonarzy – redemptorystów pracujqcych w Ameryce Południowej. W tej samej sali jedna z największych Zbudowana w 1975 r. przez o. Kazimierza Zymułę, składa się obecnie z 360 elementów. w Polsce – ruchoma szopka.
W muzeum etnograficznym przedmioty używane w dawnych pasiekach, sprzęt do obróbki Inu, dawne narzędzia pracy rolniczej, lampy naftowe, ozdoby i inne przedmioty codziennego użytku w gospodarstwie rolniczym.
W muzeum sanktuaryjnym zobaczymy m.in., obrazy Matki Bożej Tuchowskiej, szaty liturgiczne z bogatymi haftami, naczynia liturgiczne i wiele innych pamiqtek.
Planowany czas przejścia calej trasy wraz z zwiedzaniem 180 min. Dlugość trasy 2,8km.