Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Stan jakości powietrza w gminie Tuchów

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska od 2014 r. prowadzi w Tuchowie pomiary jakości powietrza. Stacja pomiarowa zlokalizowana jest w Tuchowie na ul. Chopina 10. Tutaj można zapoznać się z jej szczegółami: kliknij tutaj.

Stacja wykonuje manualne pomiary dwóch parametrów zanieczyszczenia powietrza:

  • PM10 – Pył zawieszony PM10 (mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.
  • BAP_PM10 – benzo(a)piren w PM10 (wielopierścieniowy węglowodór aromatyczny, którego wysokie stężenie może doprowadzić do wystąpienia groźnego nowotworu)

Przepisy polskiego prawa dopuszczają następujące poziomy zanieczyszczeń powietrza:

  • średnia dobowa pyłu PM10 powyżej 50 µg/m3 – 35 razy w roku
  • średnia roczna pyłu PM10 – do 40 µg/m3
  • średnia roczna benzo(a)pirenu – 1 ng/m3

Poniżej prezentujemy wyniki pomiarów jakości powietrza dla Tuchowa od 2014 r.

Powyższy wykres przedstawia wyniki pomiaru PM10 na przestrzeni roku w latach 2014-2020. Poziom dopuszczalny PM10 to 50 µg/m3 – zaznaczony niebieską poziomą linią. Wyraźnie widać, że problem niskiej jakości powietrza w Tuchowie występuje od początku października do połowy kwietnia. W pozostałym okresie ilość pyłu PM10 w powietrzu jest poniżej wymaganego poziomu. Dowodzi to, że zanieczyszczenie powietrza występuje w okresie grzewczym i w zdecydowanej większości pochodzi z niskiej emisji, czyli ze spalania paliw stałych (węgla, drewna) w kotłach, które nie spełniają obecnych wymagań emisyjnych.

Dla przypomnienia – małopolska uchwała antysmogowa nakłada obowiązki:

  1. Do końca 2022 roku należy wymienić kotły, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3 (pozostało dwa lata na wykonanie tego obowiązku).
  2. W przypadku pieców i kominków od 1 stycznia 2023 roku będzie dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej zawiera dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka lub pieca. Urządzenia grzewcze, które nie spełniają tych wymagań, będą musiały zostać wymienione lub wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu np. elektrofiltry.
  3. Do końca 2026 roku należy wymienić kotły, które obecnie spełniają wymagania klasy 3 lub 4.
  4. Kotły klasy 5 zamontowane przed 1 lipca 2017 roku można używać bezterminowo.

Jaki kocioł mogę zainstalować w swoim domu?

Jeśli zdecydujesz się na kocioł lub kominek na paliwa stałe, to po 1 lipca 2017 musisz zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu. Kotły muszą posiadać automatyczny podajnik paliwa bez możliwości zamontowania rusztu awaryjnego (za wyjątkiem kotłów zgazowujących). Więcej informacji o wymaganiach ekoprojektu dla kotłów, pieców i kominków znajdziesz na stronie: Wymagania ekoprojektu dla urządzeń grzewczych na paliwa stałe.

Na powyższym wykresie można zaobserwować, że w ostatnich dwóch latach ilość dni z przekroczoną normą jakości powietrza zmniejszyła się. Oczywiście należy być umiarkowanym optymistą w ocenie poprawy jakości powietrza. W ostatnich dwóch latach liczba dni z przekroczonym dopuszczalnym poziomem PM10 = 50 µg/m3 wyniosła odpowiednio dla 2019 roku = 61 dni, dla 2020 roku = 50 dni. Wyniki te są zdecydowanie poniżej średniej z lat 2014-2018 wynoszącej 87 dni.

Na powyższym wykresie widzimy, że wyniki średniej ilości pyłu PM10 w latach 2019 i 2020 są poniżej dopuszczalnego poziomu. Należy zauważyć, że ostatnie 4 lata to czas intensywnej działalności edukacyjnej podnoszącej świadomość mieszkańców w zakresie ochrony powietrza. Ostatnie lata to również okres realizacji pierwszego w historii gminy projektu pomocowego w zakresie wymiany kotłów w budynkach mieszkalnych. Działania te – jak widać na wykresie – przynoszą widoczną zmianę w poprawie jakości powietrza. Oczywiście trzeba mieć również na uwadze uwarunkowania atmosferyczne i meteorologiczne (łagodne zimy, duża liczba dni z wiatrami o dużej prędkości). Jak widać, warto podejmować wysiłek i realizować działania antysmogowe.

Niestety nadal mamy olbrzymi problem z ilością rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Jego ilość utrzymuje się na wysokim poziomie od 6,68 – 9,70 ng/m3. Nie mamy jeszcze dostępnych kompletnych wyników z 2020 roku (opublikowano pomiary do dnia 31 października 2020 r.). Należy nadal prowadzić intensywne działania w zakresie ograniczenia niskiej emisji, która jest największym źródłem benzo(a)pirenu.

Jakie działania prowadzi gmina w zakresie ochrony powietrza?

W najbliższych latach Gmina Tuchów wyda ponad 14 milionów złotych na działania służące poprawie stanu środowiska naturalnego, w tym szczególnie na ochronę powietrza.