Drużynowe Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych w Szachach

Po uzyskaniu awansu na Mistrzostwach Małopolski drużyna szachistów SP Łowczów udała się do Karpacza na finał ogólnopolski, czyli Drużynowe Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych w Szachach.

Zawody te odbywały się w dniach 13-16 maja 2011 roku w hotelu „Mieszko”. Bardzo dobre zakwaterowanie, wyżywienie, a przede wszystkim piękny klimat Karpacza sprzyjał atmosferze samych zawodów.
Po ujrzeniu listy startowej wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo. Wszystkim szkołom został obliczony tzw. ranking średni. Na jego wpływ miały rankingi (czyli siła gry) poszczególnych zawodników każdego zespołu. Okazało się, że w gronie 28 drużyn zostaliśmy rozstawieni na 26 miejscu, czyli byliśmy teoretycznie mocniejsi zaledwie od 2 szkół…
Nie przejmując się jednak naszym teoretycznym miejscem w szeregu, bez kompleksów przystąpiliśmy do turnieju. Okazało się, że nie graliśmy z żadną drużyną, która była rozstawiona niżej niż my – wszystkie pojedynki toczyliśmy z drużynami silniejszymi.
W 11 meczach odnieśliśmy 4 zwycięstwa, 2 remisy oraz 5 porażek. A oto nasze wyniki:
SP Łowczów – SP nr 3 Toruń 2:2

Uzyskane wyniki sprawiły, że zostaliśmy sklasyfikowani na 18 miejscu!
Zajęliśmy zatem 8 pozycji wyżej, niż wynikało to z rozstawienia. Byliśmy szkołą, która w tym porównaniu osiągnęła największy progres! Nie jechaliśmy na Mistrzostwa Polski jako faworyci – wręcz przeciwnie. W turnieju nie okazaliśmy się jednak przysłowiowymi „chłopcami do bicia”, grając wyrównane pojedynki z wieloma szkołami, w składach których byli bardzo utytułowali zawodnicy (w tym wielu finalistów, a nawet medalistów Indywidualnych Mistrzostw Polski). W tym doborowym gronie godnie reprezentowaliśmy naszą gminę.
Warto dodać, że Weronika Poręba na swojej szachownicy zajęła 6 miejsce! Wysoko został również sklasyfikowany Rafał Poręba, który zajął 9 miejsce. Na uzyskany wynik zapracowali również: Sebastian Surdel oraz Bartłomiej Banek.
W wolnych chwilach – jak widać na załączonych fotografiach – graliśmy w bilard.

Teskt i fotografie: Janusz Poręba