Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Benedyktyńskie lato muzyczne 2011

Serdecznie zapraszamy na pierwszy koncert pieśni maryjnych w wykonaniu grupy Peregrina z Bazylei w Szwajcarii, który odbędzie się w kościele św. Jakuba Ap. w dniu 1 lipca tj. piątek o godz. 19:00.
Pieśni maryjne zaprezentowane w tym programie dotyczą szeregu świąt maryjnych (Annunciatio, Nativitas, Purificatio) i pochodzą z XII-wiecznych rękopisów niemieckich i akwitańskich. Należą do nich zarówno utwory stanowiące repertuar stricte liturgiczny (jednogłosowe antyfony i sekwencje Hildegardy z Bingen lub tropowane śpiewy Benedicamus Domino) jak i polifoniczne kompozycje z południa dzisiejszej Francji zwane versus, których liturgiczne przeznaczenie nie było stałe. Pieśni te bowiem towarzyszyły najczęściej procesjom lub momentom adoracji ołtarza lub świętego obrazu. Program ten przesycony jest pieśniami pełnymi tęsknoty, niepokoju wyczekiwania i radości.

Koncert wykonają:
Agnieszka Budzińska-Bennett – śpiew, harfa, sinfonia
Kelly Landerkin – śpiew
Baptiste Romain – fidel

Zespół założony w roku 1997 w Bazylei i kierowany przez polską śpiewaczkę i muzykologa Agnieszkę Budzińską-Bennett, koncentruje swoje zainteresowania na świeckiej i religijnej muzyce europejskiej z okresu od XII do XIV wieku. Główny obszar badawczej i artystycznej działalności zespołu to wczesna polifonia i monodia Saint Martial i paryskiej szkoły Notre Dame. Celem śpiewających w ensemble Peregrina wokalistek jest poszukiwanie repertuarów mniej znanych, tworzących zaskakująco oryginalny kontrapunkt dla repertuaru uznawanego za „klasyczny”.

Skip to content