Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu

Biblioteka Publiczna w Tuchowie włączyła się w kampanię „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu”, zainicjowaną przez Fundację Dzieci Niczyje, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft.

Ma ona na celu włączenie bibliotek w całej Polsce w działania edukacyjne na rzecz bezpiecznego korzystania z sieci. Biblioteki publiczne mogą bezpłatnie skorzystać z kursów, znajdujących się na platformie edukacyjnej, przeznaczonych dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Zadanie biblioteki to umożliwienie młodym użytkownikom ukończenia takiego kursu przy użyciu komputerów w bibliotece. Młode osoby mogą przejść kurs samodzielnie. Dodatkowo, na platformie e-learningowej www.fdn.pl/kursy/biblioteki znajduje się kurs „Dziecko w Sieci”, przygotowany z myślą o dorosłych: nauczycielach, bibliotekarzach i innych profesjonalistach pracujących z dziećmi i młodzieżą. Przejście kursu zajmuje około 80 minut i pozwala zapoznać się z problemami i zagrożeniami, jakie mogą napotkać młodzi użytkownicy Internetu.

Biblioteki, które włączyły się w kampanię, będą mogły wziąć udział w konkursie.

Do wygrania: pięć konsoli do gry Xbox 360 z sensorem 4GB Kinect Bundle Slim oraz z grą Kinect Adventures!

Celem kampanii jest:
* w prosty sposób uczyć młodych ludzi bezpiecznych zachowań w Internecie,
* chronić dzieci i młodzież przed wieloma potencjalnie groźnymi sytuacjami związanymi z korzystaniem z sieci,
* wzmocnić wysiłki edukacyjne rodziców i szkoły w tym obszarze.

Kursy prezentują takie zagadnienia, jak:
* cyberprzemoc – jak uniknąć nękania lub szantażowania przy użyciu Internetu,
* kontakty online – jak bezpiecznie zawierać znajomości w Internecie,
* ochrona prywatności – o możliwych konsekwencjach umieszczania w Internecie zbyt wielu informacji na swój temat,
* poszanowanie własności intelektualnej,
* uzależnienie od Internetu.

Internet daje swobodny dostęp do informacji, wiedzy i kultury, ale może być także źródłem zagrożeń, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie młodych osób do korzystania z sieci – wykształcenie u nich właściwych nawyków i bezpiecznych zachowań w Internecie. Kampania potrwa sześć miesięcy: od 21 listopada 2011 roku do 26 maja 2012 roku.

Zapraszamy dzieci i młodzież oraz rodziców i nauczycieli, zainteresowanych ukończeniem kursów do Biblioteki Publicznej w Tuchowie. Każdy kto ukończy kurs otrzyma certyfikat, na aktywnych czekają atrakcyjne konkursy z nagrodami.

Skip to content