Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Budki dla jerzyków zamontowane

W poniedziałkowe (12.04) popołudnie w ramach kolejnych ćwiczeń wewnętrznych, uwzględniających pracę na wysokości z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego, druhowie z OSP Tuchów zamontowali na wschodniej ścianie hali tuchowskiego MOSiR-u 10 budek lęgowych dla jerzyków.

Budki zostały zakupione kilka miesięcy temu przez Urząd Miejski w Tuchowie i od tamtej pory czekały na ich montaż w odpowiednim momencie, który nie jest przypadkowy. Trochę poczytaliśmy, pooglądaliśmy, posłuchaliśmy i wyszło, że już wkrótce te sympatyczne i pożyteczne ptaki powinny wracać do naszego kraju i rozpocząć poszukiwanie wolnych „lokali” do zamieszkania. Co ważniejsze, w większości przypadków jerzyki każdego roku, podobnie jak bociany, wracają w te same miejsca, więc warto powalczyć o ich przychylność i skorzystanie z naszych budek. Dlaczego jerzyki? Bo ten gatunek to potężny sprzymierzeniec człowieka w walce z komarami, gdyż jeden taki ptak może dziennie upolować nawet do 20 tys. komarów. 

Działalność ratownicza to podstawowy cel statutowy jednostek OSP, jednak wśród innych wymienić można również działania prewencyjne, a także ochronę środowiska i działalność proekologiczną. Czy wyżej opisane działania wpisują się w te cele? Prewencyjne, ekologiczne i chroniące środowisko? Tak, bo druhowie chcą zapobiegać pladze komarów, używaniu niebezpiecznych środków chemicznych, niepotrzebnemu niszczeniu przyrody. Ratownicze? Czy uratują dzieci korzystające z gminnego placu zabaw i pilnujących je rodziców przed kolejną plagą komarów? Trudno zdecydowanie to potwierdzić ale warto próbować. I wreszcie, czy zamontowanie budek dla jerzyków okaże się skutecznym sposobem na walkę z komarami? Zobaczymy. Jedno jest jednak pewne – przygarnięcie jerzyków to z całą pewnością bardziej ekologiczna, a przede wszystkim bezpieczniejsza metoda dla ludzi, owadów i przyrody niż pryskanie wszystkiego co się da środkami chemicznymi, niszczącymi nie tylko siedliska komarów, ale także rośliny i inne pożyteczne owady. 

A na koniec, zachęcamy także mieszkańców naszej gminy do montowania budek dla jerzyków na własnych nieruchomościach i w ten sposób włączenia się do wspólnej walki z komarami (chociaż niektórzy twierdzą, że jednak … komarzycami). I chociaż wymaga to trochę wysiłku, ze względu na wymagania (wschodnia lub północna strona budynku, odpowiednia wysokość na jakiej należy umieścić budkę, ich ilość) to taki zakup i montaż budek może się w konsekwencji okazać niewielką inwestycją w błogi wakacyjno-imprezowy spokój, którego już dziś serdecznie wszystkim życzymy.

Dziękujemy druhom z OSP Tuchów za sprawny montaż budek.

Skip to content