Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Coraz bliżej budowy obwodnicy w Tuchowie

Zarząd Województwa planuje zrealizować 19 inwestycji drogowych w nowej perspektywie finansowej. Zaproponował, by znalazły się w Wieloletniej Prognozie Finansowej Małopolski. W większości będą to właśnie obwodnice kluczowych miast i miejscowości. Wśród tych inwestycji kluczowa jest także obwodnica Tuchowa.

Wczoraj, 30 czerwca w Tarnowie odbyła się konferencja prasowa na ten temat z udziałem wicemarszałka Romana Ciepieli, członka zarządu województwa Stanisława Sorysa i burmistrza Tuchowa Mariusza Rysia.

– Te projekty mają największą szansę na dofinansowanie z Unii Europejskiej – tłumaczy Stanisław Sorys z zarządu województwa. – Komisja Europejska oczekuje rozwoju gospodarczego, osiąganego m.in. przez budowę nowych połączeń komunikacyjnych, w tym obwodnic. W nowej perspektywie stawia się głównie na takie trasy, a w mniejszym stopniu na drogi powiatowe, o mniejszym znaczeniu gospodarczym – dodaje.

– Obwodnicą ominiemy też w przyszłości Tuchów. Budowa niecałych 3 km drogi będzie kosztować blisko 80 milionów złotych. Jest to jednak bardzo trudny teren, dlatego koszty są tak wysokie – powiedział Mariusz Ryś burmistrz Tuchowa. – Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo powodziowe. Ta obwodnica w dużej części będzie wykonana na estakadzie, czyli na słupach, aby nie spiętrzać wody, a do tego dochodzi nam budowa mostów. Z tego robią się koszty, ale warto zainwestować, ponieważ ta obwodnica znacznie odciąży centrum Tuchowa – dodaje burmistrz Tuchowa.
Obwodnica Tuchowa przed mostem na Białej będzie się łączyć z ul. Ryglicką, po przekroczeniu rzeki będzie biec po terenach niezabudowanych. Dalej po przejściu nad torami kolejowymi przy wjeździe do Burzyna połączy się z drogą wojewódzką.

Obwodnica Tuchowa
Zakres rzeczowy: budowa obwodnicy – 2,7 km, budowa wiaduktów – 3 szt.
Okres realizacji: 2015-2018 r.
Wartość inwestycji:
– całkowita: 80 000 000 PLN
W tym:
– środki UE: 68 000 000 PLN
– środki WM: 12 000 000 PLN

Źródło: www.malopolskie.pl oraz www.rdn.pl

Skip to content