Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Dni Europejskie w Publicznym Gimnazjum w Siedliskach

Dni Europejskie to cykl imprez, które odbyły się w Publicznym Gimnazjum w Siedliskach i związane były z 5. rocznicą wejścia Polski do UE. Związane były również z rokiem 2009, który jest Rokiem Europejskim, z tegorocznymi hasłami Europejskiego Roku – Idee poruszają Europę i Kreatywność i Innowacje i wreszcie w związku z tym, że uczniowie gimnazjum w Siedliskach są zawsze chętni i gotowi do wyzwań! A co się działo?
PG Siedliska17 kwietnia odbył się konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, 20 kwietnia miało miejsce spotkanie z przedstawicielem Punktu Informacyjnego Europe – Direct p. Grzegorzem Mastalerzem. 21 kwietnia odbył się drużynowy quiz o Europie i Unii Europejskiej. Później uczniowie mieli dwa tygodnie przerwy, aby móc przygotować się do Tygodnia Europejskiego. I tak 5 maja w poniedziałek urządzona została wystawa z plakatów wykonanych przez uczniów o temacie „Europa w naszych oczach.” Dnia 6 maja poszczególne klasy zaprezentowały swoje budowle europejskie, samodzielnie wykonane. Pojawiła się wieża Eiffla, Big Ben, Carskie Wrota, Hundertwasserhaus i Atomium. W tym dniu do Siedlisk przyjechali uczniowie słowaccy wraz z opiekunami z partnerskiej szkoły w Detvie na Słowacji. Po przywitaniu w Tuchowie i rozlokowaniu uczniów u polskich rodzin spotkaliśmy się wieczorem w Siedliskach przy grillu i pieczonej kiełbasce. Środa upłynęła pod hasłem Kraków. Uczniowie polscy wraz z kolegami ze Słowacji i opiekunami zwiedzili Wzgórze Wawelskie a tam Apartamenty Reprezentacyjne, Katedrę Wawelską, Dzwon Zygmunta, Krypty oraz Smoczą Jamę! Wolny czas uczniowie spędzili na krakowskim rynku odwiedzając Kościół Mariacki oraz Sukiennice. W czwartek uczniowie z Detvy zwiedzili szkołę w Siedliskach, przyglądali się prowadzonym zajęciom, aby wreszcie posłuchać „Naszej piosenki dla Europy!” Uczniowie z gimnazjum zaprezentowali piosenkę polską, niemiecką, francuską, włoską, czeską, hiszpańską, angielską oraz rosyjską. Zabawa była wspaniała. Po pożegnaniu w szkole i zapewnieniu rychłego spotkania, uczniowie słowaccy udali się do ratusza w Tuchowie na spotkanie z wiceburmistrzem p.Kazimierzem Kurczabem. Spotkanie było bardzo udane, uczniowie detvianscy poznali krótko historię ratusza, współpracy między Tuchowem a Detvą. Po spotkaniu goście udali się w drogę powrotną na Słowację.
Dni Europejskie zakończyła piątkowa uroczystość szkolna przedstawiająca historię integracji europejskiej, podsumowane zostały działania europejskie w gimnazjum, rozdane dyplomy i nagrody.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Skip to content