Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Dzień Patrona Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego

Od 2010 roku, kiedy to tuchowskiemu gimnazjum nadano imię króla Kazimierza III Wielkiego oraz sztandar, obchodzimy święto patrona połączone ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych. Już po raz siódmy bakałarze i wszelka dziatwa zgromadzona na widowni wraz ze swymi rodzicielami uczestniczy w wartościowej lekcji historii.


Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

W części oficjalnej została przedstawiona historia tuchowskiej oświaty, następnie przedstawicielki samorządu uczniowskiego przybliżyły zebranym postać Kazimierza Wielkiego, a potem szczegółowo został zaprezentowany sztandar szkoły. To naprawdę doskonała okazja do przyjrzenia się precyzyjnym haftom, znakom i symbolice znajdującej się na sztandarze. Po prezentacji przedstawiciele klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie odczytane przez przewodniczącą samorządu szkolnego Natalię Baran.

My, uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Tuchowie ślubujemy uroczyście:
– sumiennie i uczciwie wypełniać nasze szkolne obowiązki,
– dbać o dobre imię szkoły i być godnymi jej patrona,
– okazywać należny szacunek rodzicom, nauczycielom i kolegom,
– zdobywać jak najlepsze przygotowanie do dalszej pracy dla dobra naszej Ojczyzny.

Po tej części zebrani obejrzeli przygotowane pod okiem Renaty Szeląg, Katarzyny Krupy i Małgorzaty Lekarczyk przedstawienie teatralne Ostatni z Wielkich Piastów. Pani Szeląg przeprowadziła egzamin z wiadomości usłyszanych podczas całej uroczystości wręczając zwycięzcom zdrową przekąskę w postaci dorodnych jabłek.

Szkoła uczy, bawi i wychowuje. Poprzez udział młodzieży w przedstawieniu dowiadujemy się o niej wielu ciekawych rzeczy. Odkryłyśmy nowe talenty aktorskie, które zamierzamy wykorzystać w kolejnych uroczystościach szkolnych i lokalnych. Starałyśmy się też zbudować atmosferę zaufania, odpowiedzialności, systematyczności. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zgodzili się z nami współpracować, choć czasem byłyśmy surowe i wymagające. Ten wysiłek w przyszłości zaowocuje w was, drodzy przyszli rodzice, może nauczyciele, z pewnością przedstawiciele wielu ciekawych zawodów. Przełamanie własnych niechęci, słabości nauczy was dążenia do celu. Pokonaliście tremę, nauczyliście się długich, trudnych tekstów, nie wstydziliście się przebrać w średniowieczne stroje, poprawiliście dykcję, wymowę, wytrwaliście na posterunku godnie niosąc sztandar szkoły, pomogliście nam w obsłudze sprzętu nagłaśniającego. Jako organizatorki tej akademii dziękujemy wszystkim, którzy nam pomagali.

R. Szeląg, M. Lekarczyk i K. Krupa

Skip to content