Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Gminny Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Tuchowa 2018

17 lutego w Burzynie rozegrano Gminny Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Tuchowa. Po przywitaniu drużyn szachowych, ich opiekunów i sołtysów, głos zabrał burmistrz Tuchowa Adam Drogoś, który z wielkim zadowoleniem podkreślił, że tak duża ilość zawodników, kibiców i sympatyków rozgrywek szachowych jest w gminie Tuchów (około 100 osób).

Burmistrz po powitaniu rozegrał pierwszy symboliczny pojedynek z najstarszym szachistą – 80-letnim Józefem Łąckim z Trzemesnej. Życząc udanej rywalizacji w duchu fair play dokonał uroczystego otwarcia turnieju szachowego.

W tegorocznym turnieju wzięło udział aż 20 drużyn czteroosobowych. Wystąpiły reprezentacje wszystkich sołectw i rad osiedlowych, co jest naprawdę niespotykane, zwłaszcza w tej dziedzinie sportu, jaką są szachy – zwane grą królewską. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować sołtysom i przewodniczącym rad osiedlowych za skompletowanie drużyn.

Rozegrano prawie 300 partii szachowych, w których udział brali ramię w ramię wnukowie, rodzice i dziadkowie. Dużym zainteresowaniem cieszył się również „stół szwedzki”.

W klasyfikacji generalnej mistrzem gminy w 2018 roku została drużyna sołecka z Burzyna. Wicemistrzem została drużyna z Piotrkowic, a podium uzupełnił zespół Tuchów Klasztor. Warto podkreślić, że tylko Tuchów Klasztor nie przegrał żadnego meczu, były za to remisy.

W klasyfikacji juniorskiej zwyciężyła Karwodrza, przed Dąbrówką Tuchowską i Lubaszową.

Mistrzami indywidualnymi na poszczególnych szachownicach zostali: Krzysztof Rempała z Burzyna, Artur Kępowicz z Piotrkowic, Jan Pradel z Siedlisk oraz Albert Surmacz z zespołu Tuchów Klasztor, którzy wygrali wszystkie 7 partii.

Najlepszą juniorką została Kinga Wołkowicz z Łowczowa, a juniorem Jan Pradel. Wśród kobiet najlepszą szachistką okazała się Małgorzata Baran z Mesznej Opackiej.

Rozpiętość wiekowa wśród szachistów była również bardzo szeroka. Najmłodszym zawodnikiem turnieju był 7-latek Antoni Bakuliński z Tuchowa, a najstarszym wspomniany pan Józef Łącki z Trzemesnej. Wymienione drużyny i zawodnicy otrzymali puchary, medale, statuetki i dyplomy ufundowane przez burmistrza Tuchowa. Pozostali juniorzy otrzymali: nagrody rzeczowe, słodycze i gadżety sponsorowane przez Dom Kultury w Tuchowie oraz Urząd Miejski w Tuchowie.

Gratulacje dla najlepszych i podziękowania dla wszystkich za udział składa organizator turniejów szachowych.

Sędzią zawodów był Czesław Markiewicz – członek Zarządu Małopolskiego Związku Szachowego w Krakowie.
Więcej statystycznych informacji na stronie www.chessarbiter.com

Fotorelacje przygotował Krzysztof Jasiński z Zabłędzy.

Fundatorami nagród w turniejach sportowych organizowanych dla dzieci i młodzieży (tenis stołowy LSO, szachy sołeckie, gminne, powiatowe , pogórzańska liga, oraz małopolska 3, 4 i 5 liga) oprócz już wyżej wymienionych instytucji, są także następujące tuchowskie firmy:
KOREX – Szablowski
MASARNIA – Sajdak
MBM – Mazur
MIKULEC – Skrobot . PIEKARNIA – Więcek

Tekst: organizator turnieju – Roman Kawa

Skip to content