Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Górnicy z Piasta – rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W związku z rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, Kino Promień w Tuchowie zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego pt. „Górnicy z Piasta”. Jest to opowieść o strajku w kopalni „Piast”, który rozpoczął się 14 grudnia 1981 roku. Górnicy pozostali pod ziemią 14 dni, kiedy wyszli na powierzchnię wielu z nich aresztowano.

Seans dla młodzieży szkolnej: 12,13 grudnia, godz. 12:00
Seans dla mieszkańców: 12 grudnia, godz. 21:00

Projekt realizowany jest w ramach Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Wstęp na seanse BEZPŁATNY!

Górnicy z Piasta
Historia trwającego 14 dni strajku górników z kopalni węgla kamiennego „Piast” w Bieruniu. Protest rozpoczął się 14 grudnia 1981 roku, kiedy grupa górników znajdujących się na poziomie 650. kopalni odmówiła wyjazdu na górę. Zażądali uwolnienia działaczy Solidarności, których zatrzymano dzień wcześniej. Władze chciały jak najszybciej zakończyć strajk. Zaczęto utrudniać przekazywanie protestującym żywności i niezbędnych lekarstw, rozpoczęło się również zastraszanie. Jednak nawet w Wigilię tylko garstka górników zdecydowała się przerwać strajk i dołączyć do najbliższych. Wówczas solidarność z protestującymi wykazali księża, organizując dla nich pasterkę i świąteczną wieczerzę.
Po zakończeniu strajku wielu górników zatrzymała milicja, kilku stanęło przed sądem wojskowym. Wśród prezentowanych w programie materiałów archiwalnych zobaczymy m.in. fragmenty amatorskiego nagrania Wojciecha Wikarka z obchodów 10. rocznicy słynnego protestu oraz niedawno odkryte plany pacyfikacji strajku.

Czas trwania:45 min.
Film zrealizowany przez TVN na potrzeby Discovery Historia

Skip to content