Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

I Bezpieczne Ferie z OSP Karwodrza

Po raz pierwszy Zarząd OSP w Karwodrzy pod kierownictwem prezesa Jana Kosiby zorganizował dzieciom wolny czas w pierwszym tygodniu ferii. W zajęciach brało udział 40 dzieci z miejscowości: Karwodrza, Zabłędza i Trzemesna.

Każdy mógł przyjść do Domu Strażaka i miło spędzić czas. Pierwszego dnia odbyła się prezentacja straży pożarnej przeprowadzona przez Michała Mikosa z PSP w Tarnowie. Spotkanie obejmowało: pokaz sprzętu, wozu bojowego, umundurowania do różnych działań, praktyczne zastosowanie sprzętu ratownictwa medycznego, zachowanie się podczas wydarzenia losowego.

Została przeprowadzona pogadanka na temat szkodliwości alkoholu, narkotyków i dopalaczy – to nie tylko możliwe problemy z prawem, ale przede wszystkim poważne konsekwencje dla zdrowia a nawet życia.

Następny dzień był dniem poprzedzającym walentynki. Odbyła się dyskoteka na zakończenie karnawału i nauka układu tanecznego. Dzieci wspólnie przygotowywały ozdoby i kartki walentynkowe. Tego dnia odwiedził nas przedstawiciel grupy Powietrze Tuchów – Łukasz Włodarz. Przekazał ulotki, a także przekąski i słodycze. Pokrótce uświadomił on dzieci jak ważne jest dbanie o czyste powietrze i nie palenie śmieci.

Środa była dniem sportowym. Rozegrano mecze w tenisa stołowego i piłkarzyki ręczne. Dzieci grały w gry planszowe: jenga, memory, szachy.

Kolejnego dnia przyjechał Jerzy Łącki – członek Grupy Rekonstrukcyjnej Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych – wraz z żoną Eweliną. Zaprezentowali nam umundurowanie i broń polskiego kawalerzysty okresu międzywojennego, a także ukazali rolę konia na przestrzeni wieków.

Równolegle z kawalerzystą, dzielił się wiedzą miłośnik, pasjonat stylu western i hodowca koni – pan Tomasz Kloch. Opowiadał on o różnicach między siodłem wojskowym a tym używanym przez kowbojów. Zaprezentował strój kowboja i siodło.

Czwarty dzień ferii zwieńczyła wizyta Marka Krzemienia, który jest leśniczym Nadleśnictwa Gromnik. Dzieci otrzymały słodkości i ulotki o zagrożeniach lasów oraz dowiedziały się na czym polega praca leśniczego.

Podsumowaniem całego tygodnia ferii był piątkowy wyjazd autobusem do Kina Promień w Tuchowie na bajkę pt. “Fernando” w 3D. Bardzo dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tuchowie za zakup biletów dla dzieci, a także paniom ze straży pożarnej, które codziennie w kuchni przygotowywały pyszny poczęstunek i herbatę dla dzieci oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek przyczynili się do przeprowadzenia tych ferii, rodzicom dowożącym dzieci na zajęcia oraz dzieciom – to dzięki wam ta akcja się odbyła, a wy bawiliście się dobrze.

My strażacy wiemy, że taka akcja była potrzebna, świadczy o tym ilość dzieci uczestniczących w zajęciach. Chcieliśmy na trzy godziny oderwać was od telefonów komórkowych, telewizorów i komputerów. I chyba nam się udało. Do następnych ferii!

Lucyna Piątek

Skip to content