Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

I miejsce w Konkursie Historycznym

8 listopada 2011r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie wzięli udział w VII Konkursie Wiedzy Historycznej „Od Oleandrów do Łowczówka”. Organizatorem konkursu było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Oddziału „Ziemi Tarnowskiej” w Tarnowie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuchowie.

Konkurs był dofinansowany przez Urząd Miasta Tarnowa oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowie. Celem konkursu było uczczenie Święta Niepodległości, przybliżenie wiadomości o bitwie pod Łowczówkiem oraz zapoznanie z wybranymi wydarzeniami z historii Polski w czasie I wojny światowej. W dniach 22-25 grudnia 1914r. niedaleko Tarnowa rozegrała się bitwa pod Łowczówkiem, nazywana jedną z najważniejszych bitew w walce o odzyskanie niepodległości. Bitwa toczyła się w okresie Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia. Atmosferę tej niepowtarzalnej wojennej Wigilii przedstawił Gustaw Łowczowski w wierszu:
Świerki wokoło ogromne,
We mgle Łowczówek tonie.
Słowa rozkazów – kolędą:
Strzelać! Przechodzą pole!
Gwizd kul muzyką świąteczną,
Jęczą zranione świerki.
Ranni wołają pomocy.
W Twe Imię – Boże Wielki!

Uczniowie SP w Tuchowie zajęli drużynowo I miejsce w kategorii szkół podstawowych. Byli to: Zuzanna Ryba, Bartłomiej Lachowicz, Jan Sandecki z klasy VIa. Do konkursu uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem mgr Małgorzaty Buczyńskiej.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów!

Opracowała: Małgorzata Buczyńska

Skip to content