Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Igły, które leczą

Tradycyjna metoda sięgająca korzeniami starożytnych Chin zyskuje kolejnych zwolenników. Jej skuteczność w odniesieniu do leczenia przewlekłego bólu jest bardzo wysoka. Około 70-80% pacjentów odczuwa wyraźną poprawę. Centrum Zdrowia Tuchów rozpoczęło wykonywanie zabiegów akupunktury w poradni leczenia bólu. Świadczenia są bezpłatne dla pacjentów, w całości refunduje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zdaniem wykonującego zabiegi lekarza specjalisty z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii Wojciecha Praeforta ta forma terapii sprawdza się głównie w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i w schorzeniach neuropatycznych. Te ostatnie, związane z uszkodzeniem układu nerwowego, często wywoływane są przez półpaśca lub cukrzycę. Kiedy pacjent nie wie, że jest chory objawy neuropatii mogą się rozwijać nawet kilka lat.
– Tacy pacjenci cierpią, a można im pomóc. Akupunkturę stosujemy zazwyczaj jako terapię wspomagającą lub też po wyczerpaniu innych metod terapeutycznych – tłumaczy specjalista.
Rosnąca popularność akupunktury jest związana z dostrzeganiem zagrożeń farmakoterapii. Działanie uboczne leków stosowanych w dłuższym okresie daje się chorym we znaki. Tymczasem część schorzeń, np. zapalenie stawu łokciowego, można całkowicie wyleczyć za pomocą igieł. W przypadku innych można doprowadzić do takiego zmniejszenia poziomu bólu, że pozwala on na przespanie nocy bez leków. Akupunktura jest też wykorzystywana w leczeniu migreny i innych bólów głowy.
Zabieg polega na nakłuciu określonych punktów na ciele pacjenta przy pomocy igieł. Maksymalnie wykorzystywanych jest od 10 do 12 igieł. Bolesność zależy od miejsca nakłucia, samopoczucia pacjenta oraz ciśnienia atmosferycznego.
– Generalnie jednak można powiedzieć, ż ukłucia są prawie bezbolesne – ocenia Wojciech Praefort. Igły pozostają w ciele pacjenta na dziesięć do piętnastu minut. Zabiegi wykonywane są w seriach. By można było realnie odczuć ich skuteczność trzeba wykonać od pięciu do dziesięciu sesji terapeutycznych. Zazwyczaj pacjenci poddawani są terapii dwa razy w tygodniu. W tej metodzie, podobnie jak w przypadku stawiania baniek, organizm leczy się dzięki pobudzeniu własnych mechanizmów obronnych.

akupunktura

By poddać się zabiegom akupunktury trzeba mieć skierowanie do poradni leczenia bólu od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalisty. Może to być np. neurolog, ortopeda, chirurg czy okulista (w przypadku bólów oczodołów). Kiedy bóle mięśniowe towarzyszą cukrzycy skierowanie wydaje diabetolog. Ostatecznie jednak to lekarz w poradni określa kwalifikację do akupunktury.
– Często ból pełni funkcję ostrzegawczą i alarmującą i wtedy jest ona dla nas pożyteczny. Jednak niektóre typy bólu przewlekłego, zwłaszcza związane z uszkodzeniem układu nerwowego, są chorobą samą w sobie i wymagają terapii. Nie warto cierpieć w sytuacji, kiedy arsenał środków stosowanych dla uśmierzania bólu staje się coraz szerszy – podsumowuje specjalista poradni leczenia bólu Centrum Zdrowia Tuchów.