Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

II Dni Kultury Polskiej w Zespole Szkół w Siedliskach

Po raz drugi zorganizowaliśmy w naszej szkole Dni Kultury Polskiej. W ubiegłym roku staraliśmy się przypomnieć zanikające zwyczaje związane z polską Wielkanocą, w tym roku również wybraliśmy czas Wielkanocy, ale chcemy pokazać zwyczaj wesela krakowskiego, bowiem Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno.


Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

Dni kultury rozpoczęliśmy od turnieju przygotowanego przez gimnazjalną grupę projektową (tj. Agnieszkę Rzepkę, Paulinę Łątkę, Macieja Bienia, Alana Suchana i Adriana Chajca) pod hasłem „Kultura i szacunek tworzą twój dobry wizerunek”. Gimnazjaliści zaprosili do szkoły Honoratę Chajec – malarkę, artystkę, która zaprezentowała nam swoje obrazy, szkice oraz krótko opowiedziała o swojej pracy. Następnie odbył się wspomniany teleturniej dla uczniów z klas IV-VI, podczas którego przedstawiciele klas mogli wykazać się wiedzą z zakresu architektury, muzyki polskiej oraz znajomością zasad savoir-vivre’u. Zwyciężyli uczniowie z klasy piątej.

Drugi dzień poświęcony był znanym Polakom. Na szkolnym korytarzu pojawiły się wybitne postacie: papież Jan Paweł II, kardynał Stefan Wyszyński, Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Stanisław Wyspiański. W role znakomitych rodaków wcielili się uczniowie klasy piątej: Jakub Adamczyk, Aleksander Burszewski, Maria Malinowska, Julia Kras, Kinga Kiełtyka i Krzysztof Szwala.

W ostatnim dniu w ramach obchodów Dni Kultury Polskie zaprosiliśmy całą społeczność szkoły na przedstawienie pt. „Wesele w Bronowicach”. Uczniowie klasy piątej i szóstej przypomnieli nam tradycyjne wesele krakowskie. Zgodnie z tradycją zobaczyliśmy obrzęd błogosławieństwa państwa młodych, oczepiny. Nie mogło zabraknąć odgrywek i tańców weselnych, które zaprezentowali nam uczniowie klasy IIIa pod kierunkiem Agnieszki Ciepielowskiej.

W ramach Dni Kultury Polskiej został również ogłoszony konkurs dla uczniów z klas I-III na plakat promujący zasady savoir-vivre’u. Wszyscy uczniowie wzorowo wywiązali się z zadania i dlatego postanowiliśmy przyznać pięć pierwszych miejsc. Gratulujemy.

Nad całością przebiegu Dni Kultury Polskiej czuwały: Anna Ogiela, Elżbieta Opałka, a w przygotowaniu scenografii pomagała Dorota Pierz.

Anna Ogiela, Elżbieta Opałka

Skip to content