Klub Szachowy MOSiR Tuchów

Przedstawiamy krótką historię klubu Szachowego MOSiR Tuchów oraz relacje z kwietniowych turniejów z udziałem tuchowskich zawodników.

Klub Szachowy MOSiR Tuchów powstał 22 września 2009 roku, czyli jubileusz niebawem. Natomiast oficjalnym członkiem Polskiego Związku Szachowego został 20 kwietnia 2018 r. Planowane jest rozegranie w przyszłym roku I Otwartego Turnieju Szachowego o Puchar Zarządu Klubu Szachowego z nagrodami rzeczowymi oraz niespodziankami. Obecnie klub liczy 10 zawodników posiadający kategorie szachowe, 10 początkujących juniorów, 10 seniorów i około 10 osób niezrzeszonych, ale sympatyzujących i sporadycznie grający amatorsko – hobbistycznie w klubie w ramach promocji szachów. W turniejach sołeckich i turnieju gminnym o puchar burmistrza Tuchowa wzięło udział około 150 osób, co stanowi około 1 % społeczności tuchowskiej.

Zarząd Klubu Szachowego MOSiR Tuchów
Dyrektor Klubu Szachowego MOSiR – Marek Srebro
Instruktor Kółka Szachowego – Czesław Markiewicz
Koordynator turniejów szachowych – Roman Kawa

Zapraszamy do kółka szachowego na bezpłatny instruktaż – MOSiR w Tuchowie, w każdy piątek w godzinach od 17.00 do 19.00.

Zawodnicy Klubu Szachowego MOSiR Tuchów uczestniczą w turniejach: sołeckich (puchar sołtysa), gminnych (puchar burmistrza), powiatowych (Pogórzańska Drużynowa Liga Szachowa), wojewódzkich (III, IV i V liga małopolski), ogólnopolskich (60 edycja „Złotej wieży” LZS).
Szachiści uczestniczą również w turniejach indywidualnych: w Lisiej Górze – Lis szachownicy, w Dąbrowie Tarnowskiej – Puchar Fundacji CORDARE, w Skrzyszowie – Puchar Starosty Tarnowskiego, w Tuchowie – Puchar Doliny Białej, w mikołajkowych, noworocznych i wielu innych turniejach okolicznościowych.

21 kwietnia Klub Szachowy MOSiR uczestniczył w wojewódzkim finale 60. edycji „Złotej wieży” Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Po zwycięstwach w turniejach rejonowym i powiatowym, tym razem w turnieju wojewódzkim w Krakowie zespół zajął drugie miejsce. Zespół wywalczył puchar i srebrne medale, powiększając tuchowskie szachowe trofea. Drużyna awansowała do turnieju ogólnopolskiego w czerwcu w Ostródzie na Mazurach. W klasyfikacji indywidualnej czterech naszych zawodników uplasowało się w pierwszej dziesiątce turniejowej.

W dniach 21 i 22 kwietnia oraz 19 i 20 maja klub uczestniczy w III lidze małopolskiej – junior. W realnych rozważaniach drużyna walczy o utrzymanie się w bardzo silnej stawce dziesięciu drużyn z małopolski (Chrzanów, Gorlice, Kraków, Wieliczka, …).

W dniach 28 kwietnia do 5 maja w Sypniewie (woj. wielkopolskie) odbywała się Szachowa Olimpiada Młodzieży. Znakomicie spisała się Lena Mróz z Łowczowa. W kategorii do 12 lat zdobyła Mistrzostwo Polski. Gratulacje!

29 kwietnia w Tarnowie rozegrano IV kolejkę w ramach V edycji Pogórzańskiej Ligi Szachowej o Puchar „KANY”. W turnieju wzięło udział 17 drużyn czteroosobowych z powiatu tarnowskiego czyli niemal 70 najlepszych szachistów. W klasyfikacji generalnej najlepsza okazała się drużyna gospodarzy – KANA Tarnów. Srebrne medale wywalczył zespół z Lisiej Góry – Lisy Północy. Podium uzupełniła drużyna Grupa Azoty Tarnów. Tuchowski zespół seniorów Dolina Białej zajął po raz czwarty w tym roku – czwarte miejsce. Natomiast w klasyfikacji juniorskiej – MOSiR Tuchów wywalczył puchar i srebrne medale. Na półmetku powiatowej ligi szachowej liderem jest drużyna Grupa Azoty.

We wrześniu zapraszamy na V kolejkę V edycji PLSz 2018 do Zakliczyna. Czteroosobowe drużyny z kompletowane bez żadnych ograniczeń, mogą przystąpić do dowolnego turnieju szachowego rozgrywanego w 2018 roku w następujących miejscowościach: Łęg Tarnowski, Rzuchowa, Pleśna, Tarnów, Zakliczyn, Lisia Góra, Wola Rzędzińska, Tuchów.

Natomiast 10 czerwca zapraszamy na Rodzinny Turniej Szachowy do Tuchowa z okazji 50-lecia Katolickiej Poradni Rodzinnej w ramach Parafialnego Festynu Rodzinnego w parafii NNMP.