Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Kochasz dzieci, nie pal śmieci

Problem palenia śmieci w piecach domowych jest powszechny, niestety także i w naszym mieście i okolicy. Fundacja Ekologiczna ARKA prowadzi kampanię pt. „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. Palenie śmieci w piecach domowych jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Grozi za nie grzywna w wysokości 5 000 zł.
Kampania jest realizowana przy wsparciu środków Unii Europejskiej. Kampanię wspiera także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

Dym ze spalanych w domowych piecach śmieci niestety nie tylko jest smrodliwy, jest szkodliwy dla Twojego zdrowia i zdrowia Twoich dzieci.
Podczas spalania emitujemy do atmosfery:
– pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi,
– tlenek węgla – trujący dla ludzi i zwierząt
– tlenek azotu – powoduje podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.
A i to nie wszystko. Ten trujący dym zawiera jeszcze: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami.

– W związku z coraz większą ilością spalanych śmieci w gospodarstwach domowych obserwuje się zwiększającą się ilość pacjentów chorych na astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry czy alergie pokarmowe.
– Przy paleniu śmieci dochodzi do osadzania się w kominach sadzy, dochodzi wtedy do zapłonu przy bardzo wysokiej temperaturze i popękania komina. Jest to bardzo często później przyczyną zaczadzenia.

Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków. W Unii, co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza pochodzi z naszego kraju.

Gdy funkcjonariusze stwierdzą, iż palone są śmieci mogą nałożyć mandat 100 złotych, ale dla najbardziej zagorzałych palaczy śmieci sprawa może skończyć się w Sądzie Grodzkim, który może nałożyć grzywnę do 5000 złotych.

Tuchów włączył się do tej akcji i w najbliższym czasie rozpowszechni plakaty i ulotki informujące o problemie. Dzieci podczas lekcji informowane będą o zagrożeniu i otrzymają ulotki.

Mamy nadzieję, że mieszkańcy naszej gminy poważnie potraktują ten problem i w związku z tym śmieci nie będą trafiać do pieca, ale do kubła.

Więcej informacji:
Fundacja ARKA Bielsko-Biała
www.FundacjaArka.pl

Skip to content