Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Recital prof. Jasińskiego w Tuchowie

W roku dwóch jubileuszy 670 lecia lokacji miasta Tuchowa oraz Roku Chopinowskiego zapraszamy na wyjątkowy recital fortepianowy Profesora Andrzeja Jasińskiego, który odbędzie się 27 marca 2010 roku o godz. 17:00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Tuchowie.
Organizatorami są Burmistrz Tuchowa oraz Dom Kultury w Tuchowie.

Program koncertu:
Fryderyk Chopin
Preludium cis-moll op.26, Nokturny F-dur op.15 nr 1, c-moll op.48 nr 1, Etiuda AS-dur op.25 nr 1, Mazurki z op.24, g-moll nr 1, c-dur nr 2, As–dur nr 3, b-moll nr 4, Fantazja Impromptu op.66, Polonez As-dur op 53.

Podczas koncertu Profesor opowie o Fryderyku Chopinie jego twórczości oraz utworach wykonanych na koncercie.

Profesor Andrzej Jasiński – urodził się Częstochowie w 1936 roku, gdzie ukończył Średnią Szkołę Muzyczną. W 1959 ukończył z wyróżnieniem studia w PWSM w Katowicach. W 1960 zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „M. Canals” w Barcelonie. W latach 1960-61 uzupełniał studia w Paryżu. Oprócz występów w kraju kilkakrotnie koncertował w krajach byłego ZSRR, występował na festiwalach muzycznych w Czechosłowacji, grał w Niemczech, Urugwaju, Brazylii, Japonii. Z orkiestrami WOSPRiTV i Orkiestrą Radiową w Warszawie dokonał kilku nagrań archiwalnych. W 1962 rozpoczął w PWSM w Katowicach pracę pedagogiczną. W latach 1973-96 i 2003-05 pełnił funkcję kierownika Katedry Fortepianu. W latach 1979-82 dodatkowo prowadził klasę fortepianu w uczelni muzycznej w Sztutgarcie. Wykształcił liczne grono koncertujących pianistów i pedagogów. Jego wychowankami są m.in.: K. Zimerman. Brał udział w pracach jury najpoważniejszych międzynarodowych konkursów m.in. im.: Królowej Elżbiety Belgijskiej, P. Czajkowskiego, Van Cliburna, F. Busoniego, F. Chopina – w latach 2000 i 2005 był przewodniczącym jury. Od wielu lat jest członkiem zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Prowadzi kursy pianistyczne w wielu ośrodkach muzycznych świata, m.in. corocznie od 20 lat w „Mozarteum” w Salzburgu.
W kwietniu 2006 roku pełnił funkcję promotora-laudatora w postępowaniu nadającym K. Zimermanowi tytuł doktora honoris causa AM w Katowicach, uczelni, która tym zaszczytnym tytułem uhonorowała prof. A. Jasińskiego w grudniu 2006 roku. W uznaniu osiągnięć artystycznych i pedagogicznych prof. A. Jasiński został odznaczony m.in. złotym medalem „Gloria Artis” i Krzyżem Komandorskim OOP.

Skip to content