Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Królewska gra – szachy

Okres zimowy to nie tylko raj dla narciarzy, ale również dobry czas dla szachistów. Kolebką gry królewskiej są Indie (VI w. n. e). Aktualnym mistrzem świata jest Norweg Magnus Carlsen, a mistrzem Polski pochodzący z Elbląga Radosław Wojtaszek. Od stycznia na naszym terenie odbywają się liczne turnieje szachowe (wojewódzkie, powiatowe, gminne, sołeckie).

14 stycznia w Tarnowie rozegrano pierwszy półfinał IV małopolskiej ligi seniorów (drugi półfinał w Chrzanowie). Drużyna MOSiR Tuchów wywalczyła szóste miejsce, jednak nie awansowała do III ligi. Zwycięzcami półfinałów zostały drużyny z Bochni i Chrzanowa.

21 stycznia w Łęgu Tarnowskim odbyła się V małopolska liga juniorów. MOSiR Tuchów II (najmłodsza drużyna turnieju) zajęła 10 miejsce, ale z nadziejami na duże postępy w grze. Awans do IV ligi wywalczyła Roztoka (powiat limanowski) i Kana Tarnów.

22 stycznia w Burzynie rozegrano drużynowy turniej szachowy o puchar dyrektora MOSiR w ramach IV edycji Amatorskiej Ligi Szachowej Powiatu Tarnowskiego 2017. Warto nadmienić, że w III edycji wzięło udział 25 drużyn czteroosobowych z naszego powiatu. Pomimo niższej frekwencji (Dzień Dziadka, grypa, mrozy, występy kolędnicze) pojedynki były bardzo emocjonujące do ostatniego ruchu szachowego. Puchar dyrektora i złote medale wywalczyła drużyna Grupa Azoty. Srebrne medale zdobyła tuchowska drużyna Gentelmeni, a brązowe MOSiR Tuchów. Najlepszymi szachistami w zespołach z gminy tuchowskiej byli: Władysław Sajdak (Gentelmeni), Aleksander Rempała (MOSiR), Jan Pradel (Siedliska), Alicja Kwaśny (MOSiR junior), Katarzyna Skrobot (Lubaszowa).

W wyżej wymienionych turniejach wzięło udział ponad 150 szachistów. Sędzią głównym był Czesław Markiewicz z Tarnowa.

A oto planowane terminy turniejów, w których udział biorą tuchowscy szachiści:
I kwartał 2017
25 stycznia – powiatowe igrzyska młodzieży szkolnej – Pleśna
28 stycznia – finał IV małopolskiej ligi w Tarnowie
11 lutego – drużynowy turniej o puchar burmistrza Tuchowa
18 lutego – druga kolejka IV edycji ALSzPT w Rzuchowej
19 lutego – turniej o puchar tarnowskiego starosty w Skrzyszowie
4 marca – 60 edycja turnieju szachowego LZS w Grabnie
11 marca – IV turniej „lis szachownicy” w Lisiej Górze
18 marca – trzecia kolejka IV edycji ALSzPT w Pleśnej
25 marca – IV liga małopolska liga juniorów w Krakowie

Więcej aktualnych informacji na stronie www.chessarbiter.com

Skip to content