Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Ławka Niepodległości na tuchowskim rynku

W połowie grudnia na tuchowskim rynku tuż przy budynku ratusza zamontowana została Ławka Niepodległości, upamiętniająca 100. lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ławka multimedialna została wykonana i zamontowana dzięki dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Projekt ministerstwa dotyczy budowy takich ławek w całej Polsce. Gmina Tuchów również przystąpiła do tego konkursu i ostatecznie wniosek o dotację został rozpatrzony pozytywnie. Założeniem tego zadania jest, aby w sposób godny upamiętnić polską państwowość. Ma także walory edukacyjne oraz praktyczne.
Siedząc na ławce, każdy może zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ławka służy popularyzacji historii naszego regionu – dzięki niej można odsłuchać nagrań, dotyczących naszej przeszłości. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – są więc fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Ławka jest podświetlana systemem LED. Forma i kolor ławki nawiązują do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka
jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają.
Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 27 700 zł, z czego 22 160 zł pochodzi ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Skip to content