Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Matematyk z Siedlisk

Dominik Burek na pierwszy rzut oka jest zwyczajnym chłopcem, gimnazjalistą. Na szkolnym korytarzu stoi otoczony grupą kolegów i koleżanek z klasy. Wszyscy się śmieją i żartują. Głośno o czymś dyskutują. Pewnie omawiają kolejne przedsięwzięcie lub wspólny wyjazd.

Mieszka w małej wiosce Siedliska k/Tuchowa, tutaj uczęszcza do gimnazjum (Zespół Szkół, Publiczne Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Siedliskach). Lubi górskie rajdy i muzykę, uczy się gry na trąbce. A jednak jest coś, co go wyróżnia spośród wielu. Jego prawdziwą pasją jest matematyka. Od dawna interesuje się tą dziedziną nauki, ale prawdziwe pokłady talentu odkrył jego nauczyciel matematyki i fizyki z gimnazjum Jacek Gawron.
Wiele godzin wspólnej pracy, tysiące kart z obliczeniami, miliony liczb, to wszystko połączone z prawdziwym talentem chłopca, przyniosło efekty.
Oto osiągnięcia Dominika w roku szkolnym 2008/2009. Uzyskał on tytuł Laureata Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów, jest to konkurs o zasięgu ogólnopolskim. Dominik jest jedynym laureatem z terenu powiatu tarnowskiego i jednym z trzech z województwa małopolskiego. Na uwagę zwraca fakt, że takiego tytułu nie zdobył żaden uczeń z Krakowa czy Tarnowa, czyli dużych ośrodków naukowych. Ponadto Dominik jest Laureatem Małopolskiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Kuratora Małopolskiego. To już drugi raz! Poprzednio taki tytuł zdobył w roku szkolnym 2007/2008. W każdym z finałów uzyskał maksymalną liczbę punktów. Jest także Finalistą Małopolskiego Konkursu z Fizyki i Astronomii. Był uczestnikiem II etapu Olimpiady Matematycznej – najbardziej prestiżowego konkursu matematycznego dla uczniów szkół średnich. Zakwalifikowanie się do II etapu tej olimpiady to ogromny sukces Dominika, tym bardziej, że dopiero w tym roku szkolnym zdołał zapoznać się z tematyką tego konkursu. Fascynują go przede wszystkim nierówności i problemy z planimetrii. Wiedza, jaką w tej chwili posiada w tym zakresie, może wprawić w zakłopotanie niejednego maturzystę lub studenta uczelni technicznej. Dominik uczestniczył także w finale Olimpiady Matematycznej dla uczniów szkół średnich, który odbył się szkole Przymierza Rodzin w Warszawie.
Jako jeden z nielicznych odważył się przed komisją i uczestnikami zaprezentować własne, bardzo oryginalne, rozwiązanie jednego z zadań. Dzięki niemu usłyszano o Zespole Szkół w Siedliskach z Gminy Tuchów w Małopolsce. Rzadko zdarzają się tak niezwykli uczniowie o nieprzeciętnym talencie, pasji i ogromnej pracowitości. Sztuką jest jednak wydobycie ich z cienia, motywowanie do działań i pokazywanie właściwej drogi. Wyrazy uznania należą się więc nauczycielowi Dominika – Jackowi Gawronowi, który przez trzy lata czuwa nad jego matematyczną edukacją, poświęcając czas i siły. Dzięki wspólnej pracy, zaufaniu i nici sympatii, która niewątpliwie łączy nauczyciela i ucznia, tych sukcesów jest tak wiele. Życzymy kolejnych!
Źródło: Extra-Galicja

Skip to content