Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Minister Antoni Macierewicz w Łowczówku

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odda hołd poległym i zmarłym legionistom podczas niedzielnych (6 listopada) uroczystości patriotycznych w Łowczówku. Minister potwierdził swój udział w Powiatowych Obchodach Święta Niepodległości i XVIII Zlocie Niepodległościowym na cmentarzu legionistów polskich w Łowczówku.

Uroczystości rozpocznie o godz. 11.00 msza św. polowa w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych legionistów. Po nabożeństwie odbędzie się apel pamięci i salwa honorowa oraz złożenie przez delegacje wieńców przy kaplicy cmentarnej.
Od godz. 13.00 na terenie przy cmentarzu tradycyjnie śpiewane będą pieśni legionowe przy ognisku, wówczas też planowane jest wystąpienie ministra Antoniego Macierewicza.
Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A udostępnią ekspozycję sprzętu wojskowego.
Dla uczestników uroczystości wydawana będzie również wojskowa grochówka.
Przypomnijmy, iż w dniach od 22 do 25 grudnia 1914 roku legioniści polscy zapisali chlubną kartę w dziejach oręża polskiego, walcząc u boku armii austro-wegierskiej z armią carską pod Łowczówkiem. W trakcie tej bitwy zginęło 128 żołnierzy Legionów, w tym 38 oficerów,
342 legionistów zostało rannych, kilkunastu dostało się do niewoli. Odparto jednak kilkanaście kontrataków rosyjskich, wzięto do niewoli ponad 600 jeńców, w tym 18 oficerów. Bój pod Łowczówkiem zajmuje ważne miejsce w tradycji legionowej, a sam cmentarz wojenny w Łowczówku, od czasów II Rzeczypospolitej do dnia dzisiejszego, jest miejscem szczególnej pamięci o polskiej drodze do niepodległości.

Skip to content