Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Muzeum Miejskie w Tuchowie zaprasza do zwiedzania wystawy pt. „Mordechaj Ardon”

21 lipca br. w Muzeum Miejskim w Tuchowie została otwarta wystawa poświęcona Mordechajowi Ardonowi – światowej sławy malarzowi, który był synem tuchowskiego zegarmistrza i mieszkał w Tuchowie przy ul. Daszyńskiego.

Wernisaż poprowadzili: Tomasz Wantuch – przewodniczący TMT oraz Elżbieta Moździerz – wiceprzewodnicząca TMT, którzy w ciekawy i interesujący sposób przybliżyli postać artysty i jego twórczość.

Uczestnicy wernisażu mogli obejrzeć m.in. wspaniały cykl fotograficznych kopii 10 obrazów pod wspólnym tytułem „Kamienie milowe malarstwa” („Landmark Paintings”), będący odtworzeniem przeżyć artysty związanych z pobytem w Tuchowie. Ponadto mogli zobaczyć oryginały plakatów zapowiadających cztery z licznych indywidualnych wystaw artysty.

Najsłynniejszym dziełem Mordechaja Ardona jest monumentalny tryptyk pt. „Izajasza wizja wiecznego pokoju”, znany też pod nazwą „Okna Ardona”. Jest to witraż o wymiarach 6,5 m x 17 m, który znajduje się w Narodowej i Uniwersyteckiej Bibliotece Izraela w Jerozolimie. Obecnie czynione są starania, aby jego fotokopia w skali 1:10 mogła być eksponowana w Muzeum Miejskim w Tuchowie. Podczas wernisażu przybyli goście mieli okazję obejrzeć film przedstawiający montaż tego witrażu.

Wystawa potrwa do 1 sierpnia br. Ponownie będzie ją można oglądać od 15 sierpnia do 15 października br.

Organizatorzy wystawy: Towarzystwo Miłośników Tuchowa oraz Dom Kultury w Tuchowie serdecznie zapraszają do jej zwiedzania!

Muzeum Miejskie w Tuchowie składa podziękowanie rodzinie Ardonów za pomoc przy organizowaniu wystawy.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Skip to content