Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Nagroda im. T. Tertila dla Karoliny Wrony

27 października 2016 r. w Tarnowie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego, podczas której wręczono nagrody im. Tadeusza Tertila za prace dyplomowe o tematyce związanej z Tarnowem lub powiatem tarnowskim obronione w roku akademickim 2015/2016.

Miło nam poinformować, że zdobywczynią nagrody im. Tadeusza Tertila za najlepszą pracę inżynierską została tuchowianka KAROLINA WRONA.

Temat jej pracy inżynierskiej to „Akupunktura miasta na przykładzie historycznego centrum Tarnowa a uchwała o utworzeniu parku kulturowego”.

„Praca jest syntezą projektowania w mikroskali dla korzyści społeczności lokalnych oraz skali urbanistycznej w kontekście całego obszaru historycznego centrum miasta Tarnowa. To ingerencja w punkty i obiekty, które po interwencji zdecydowanie poprawiają walory estetyczne i funkcjonalne danego miejsca. Priorytet jaki sobie postawiłam na początku projektowania pracy to poprawienie jakości życia okolicznych mieszkańców oraz przypadkowych odbiorców, oddziaływanie na ich pojęcie estetyki i nastrój. W wyniku prowadzonych interwencji stwierdziłam, że najlepszym sposobem na ochronę historycznego centrum Tarnowa jest utworzenie na obszarze starego miasta parku kulturowego. W mojej opinii najskuteczniejszej formy ochrony dóbr kultury i krajobrazu kulturowego Tarnowa, unikalnego średniowiecznego układu miasta oraz wszystkich obiektów które się w nim zawierają.” – tak o swojej pracy mówi Karolina Wrona. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 14 osób.

Karolina Wrona doświadczenie i materiały do pracy zbierała między innymi na Łotwie. Podczas stażu w pracowni w Rydze miała możliwość obserwować funkcjonowanie miast w krajach bałtyckich, szlifować swoje umiejętności nie tylko architektoniczne, ale także językowe. Studia na stopniu magisterskim kontynuuje na Politechnice Krakowskiej, a obecnie na Universitat Politècnica de València. Swoją pracę magisterską również wiąże z miastem. Jak sama twierdzi studia w Walencji to doskonała okazja na poznanie innego systemu funkcjonowania ludzi w przestrzeniach miejskich. To zupełnie odmienne życie ulic i inne tempo miasta niż to, które do tej pory poznała.

Sukces pracy dyplomowej to szansa na polepszenie sytuacji tarnowskiej starówki, ponieważ problemy dla których zaproponowała punktowe interwencje i objęcie starego centrum parkiem kulturowym to przykłady rozwiązań mogących zapoczątkować korzystne działania na rzecz miasta i jego mieszkańców.

Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy wspaniałego rozwoju kariery zawodowej.

Zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród można obejrzeć na stronie tarnow.pl.

Relacja tarnowskiej.tv z uroczystości wręczenia nagrody im. T. Tertila.