Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Najwybitniejszy izraelski malarz XX wieku pochodził z Tuchowa!

16 czerwca 2016 roku w Tuchowie odbyła się uroczystość odsłonięcia dwóch tablic pamiątkowych. Pierwsza – na ścianie apteki w rynku – poświęcona Żydom z Tuchowa i okolic, którzy w 1942 roku przebywali w utworzonym w zachodniej części naszego miasta getcie, skąd zostali wywiezieni do obozu zagłady w Bełżcu.


Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

Przy ulicy Daszyńskiego odsłonięto drugą tablicę, która upamiętnia światowej sławy malarza Mordechaja Ardona (1896-1992), który był synem tuchowskiego zegarmistrza i przy tej ulicy mieszkał. Uroczystość odsłonięcia tablic uświetniła pani Urszula Gacek – konsul generalny RP w Nowym Jorku.

Następnie w tuchowskim Domu Kultury odbyła się konferencja naukowa poświęcona tuchowskim Żydom oraz postaci i twórczości Mordechaja Ardona. Konferencji towarzyszyły dwie wystawy: dzięki uprzejmości rodziny artysty zaprezentowano przysłane z Izraela pamiątki związane z M. Ardonem, a w Muzeum Miejskim – wzruszające „Listy do Sali” przedstawiają dramat jednej z żydowskich rodzin. Zachęcamy do obejrzenia obu wystaw.

Współorganizatorami całodniowej uroczystości były: Pracownia Badań nad Historią i Kulturą Żydów w Polsce i Relacjami Polsko-Żydowskimi im. Marcella i Marii Roth w Instytucie Judaistyki UJ, Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, Towarzystwo Miłośników Tuchowa, Dom Kultury w Tuchowie.

Patronat objęła Ambasada Izraela w Warszawie i Burmistrz Tuchowa.

Skip to content