Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Napełnieni kolędowym duchem pojadą do Będzina

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika to festiwal muzyki świątecznej odbywający się corocznie w Będzinie. Jest to jeden z największych kolędowych przeglądów w Europie, organizowany od 1994 roku. Ma on formułę konkursu, którego przebieg jest dwuetapowy. W tym roku, pierwszy etap Festiwalu odbywał się przez cały grudzień w 36. ośrodkach eliminacyjnych.

Jednym z polskich rejonów eliminacji był Tuchów. Tutaj, 12 grudnia w sali widowiskowej Domu Kultury w Tuchowie odbyły się eliminacje rejonowe 26. edycji do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

W eliminacjach zaprezentowali się soliści, duety, zespoły wokalno-instrumentalne, kapele ludowe, zespoły folklorystyczne, grupy śpiewacze i kolędowe oraz chóry.

Jury w składzie: ks. prof. Andrzej Zając, Ewa Stanisławczyk i Tadeusz Goliszewski, po wysłuchaniu 45 podmiotów wykonawczych, zakwalifikowało do finału Festiwalu w Będzinie następujących wykonawców:

  • Karolinę Polak z Domu Kultury w Jaśle
  • zespół wokalno-instrumentalny „SEZON NA CZEREŚNIE” z Dołów
  • chór „CLAVE DE SOL” ze szkoły podstawowej w Szczucinie
  • zespół regionalny „JANCZOWIOKI” z Janczowej
  • Chór i Orkiestrę z I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu

Uczestnicy Festiwalu mogli pochwalić się swoimi talentami wokalnymi i muzycznymi. Poprzez śpiew najpiękniejszych kolęd i pastorałek wykonawcy zaskoczyli publiczność ciekawymi aranżacjami. Cud w Betlejem sprzed dwóch tysięcy lat zainspirował i dał wiele radości twórcom i wykonawcom.

Organizatorami eliminacji w Tuchowie byli: Fundacja OFKiP w Będzinie, Dom Kultury w Tuchowie i Sanktuaryjny Chór Mieszany w Tuchowie. Patronat eliminacji rejonowych – burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w finałowym etapie, który odbędzie w styczniu w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. F. Chopina w Będzinie.

W imieniu organizatorów, na kolejną edycję festiwalu zapraszamy za rok.

Skip to content