Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Nauczyciele z „Kopernika” na spotkaniu Erasmus+ w Hiszpanii

W dniach 22 – 26 października br. odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie projektowe I CHANGE w ramach programu ERASMUS+ Edukacja szkolna – Akcja KA2, Partnerstwa strategiczne wspierające wymianę dobrych praktyk.

Zgodnie z planem miało ono miejsce w Hiszpanii, w miejscowości Fuengirola. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele koordynujący i reprezentujący wszystkie kraje partnerskie. Francję reprezentowała Marie – Laurence De Goni, Hiszpanię – Anne-Sophie Hatton i Inmaculada Casado, Turcję – Kurtulus Candan, Filiz Gokce Zengin i Ismail Rahman Kose oraz Polskę – Lucyna Ryndak i Aneta Szupińska.

Spotkanie miało przede wszystkim charakter roboczy. Wypracowano szczegóły czterech wymian młodzieży, dwóch szkoleń kadry nauczycielskiej i ostatniego spotkania projektowego. Do zespołu projektowego uczniowie zostali wybrani w wyniku rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej częściowo po polsku i częściowo po angielsku. To ich umiejętności językowe i różnorodne talenty zdecydowały o udziale w projekcie.

Pierwsza wymiana młodzieży odbędzie się w Fuengiroli w dniach 15 – 23 stycznia 2017r. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie reprezentować będzie sześć uczennic: Anna Steindel (2a), Kinga Stańczyk (2a), Justyna Górowska (2c), Małgorzata Mazurkiewicz (2c), Kinga Mikrut (2c) oraz Aleksandra Szewczyk (2c).
Ustalono już składy osobowe pozostałych wymian. Do Francji pojadą: Kinga Łyda (2c), Julita Kras (2c), Wiktoria Guo (2c), Paulina Serafin (1b), Monika Kloc (1a) oraz Monika Siedlik (2a). Turcję odwiedzą: Justyna Mucha (2c), Magdalena Pindera (2c), Piotr Zych (1b), Jakub Pypeć (1b) oraz Patryk Stefan (1a).

Spotkanie projektowe w Hiszpanii to nie tylko praca, ale też czas na integrację z partnerami i poznawanie pięknych miejsc oraz zabytków związanych z kulturą i historią tego kraju. Zatem może kilka słów o tym, co zapamiętałyśmy z tego pobytu.

Hiszpania przywitała nas pięknym słońcem i śródziemnomorskim klimatem. Fuengirola to urokliwa nadmorska miejscowość turystyczna. To tutaj właśnie znajduje się nasza partnerska szkoła. Uczy się tu młodzież około 36 narodowości. Hiszpania jest wielokulturowym krajem, dlatego też ludzie są tolerancyjni w stosunku do innych kultur i religii. W trakcie naszego pobytu miałyśmy okazję zobaczyć kilka przepięknych miejsc. Jednym z nich jest Malaga, położona w Andaluzji i uważana za stolicę słynnego Costa del Sol (Wybrzeża Słońca).
W centrum miasta znajdują się bardzo dobrze zachowane pozostałości Teatro Romano, dawnego amfiteatru rzymskiego z II wieku naszej ery, zupełnie przypadkowo odkopanego w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Inną atrakcją turystyczną jest pałac mauretański wraz z arabską fortecą zwaną La Alcazaba. Warta uwagi jest również Catedral de la Encarnation, nazywana też La Manquita.
Malaga to miasto rodzinne słynnego malarza – Pablo Picasso. Obecne w miejscu, gdzie się urodził znajduje się muzeum poświęcone jego twórczości. Również sławny aktor – Antonio Banderas ma tu swoje korzenie, jest właścicielem mieszkania w kamienicy na rogu, gdzie się zatrzymuje będąc w kraju.

Niedaleko Fuengiroli znajduje się Mijas, tzw. białe miasteczko, które jest dosłownie „przylepione” do gór Sierra de Mijas. Charakterystyczne są tutaj osiołkowe taksówki, wąskie uliczki i labirynty schodów. Stojąc na szczycie, tuż przy legendarnej kaplicy z cudownym obrazem Matki Boskiej, ma się doskonały widok na rozległe góry i zbocza „obrośnięte” białymi budynkami schodzące wprost do Morza Śródziemnego. Przy dobrej widoczności widać stąd Maroko. W Mijas znajduje się też arena walk byków, a jej owalny kształt czyni ją dość nietypową.

Niedzielna wyprawa do Kordoby to prawdziwa uczta dla zmysłów. Znajduje się tu perła średniowiecznej architektury religijnej islamu. Mowa oczywiście o La Mezquita – Wielkim Meczecie, który w XIII wieku za panowania chrześcijan został nieco przekształcony w katedrę katolicką,dlatego część meczetu uległa zniszczeniu. Niemniej jednak olbrzymia budowla rzeczywiście zadziwia pięknem swojej architektury. Natomiast niespełna 8 kilometrów od Kordoby można zobaczyć Medina Azahara – bardzo dobrze zachowane ruiny arabskiego miasta – pałacu.

Hiszpania to również inna kuchnia i inne zwyczaj kulinarne. Popularne są tutaj „tapas”, gdzie królują sery, szynki, owoce morza, bakłażany, tortille. Hiszpanie jedzą razem, dzielą się swoimi posiłkami, rozmawiają dość głośno, gestykulują, są bardzo żywiołowi i spontaniczni. Zwykle się nie spieszą. Może dlatego, że słońce wstaje tutaj trochę później i później zachodzi. Życie nocne jest tu normą, szczególnie w weekendy, kiedy wszystkie restauracje i bary wypełniają się po brzegi, i tak jest prawie do białego rana.

Spotkanie przedstawicieli szkół partnerskich szybko dobiegło końca, było bardzo produktywne, pozostawiło same dobre wspomnienia, a znajomość, jaką nawiązałyśmy z naszymi partnerami, z pewnością zaowocuje dobrą współpracą w trakcie trwania projektu, a może i na dłużej..