Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Niech żyje niepodległa Polska!

Mieszkańcy miasta i gminy Tuchów godnie, pięknie i dumnie uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dali tego wyraz biorąc udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2018 r.

Już o godz. 12.00 licznie zgromadzeni na tuchowskim rynku mieszkańcy, z biało-czerwonymi flagami i chorągiewkami w ręku, ile sił w piersiach zaśpiewali Hymn Polski oraz wspólne śpiewali pieśni patriotyczne. W tym czasie na Cmentarzu Legionistów w Łowczówku, wśród mogił poległych tam bohaterów bitwy pod Łowczówkiem również wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, po czym grupa osób na czele z Aleksandrem Kajmowiczem, inicjatorem marszu pamięci wyruszyła do Tuchowa, niosąc Płomień Niepodległej. O godz. 14:00 w kościele pw. św. Jakuba St. Ap. została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. proboszcz Alfons Górowski. Mszę św. koncelebrowali również ojcowie redemptoryści z o. proboszczem Bogusławem Augustowskim oraz księża z parafii św. Jakuba. Po zakończonej mszy św. poczty sztandarowe w asyście Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej pod batutą Piotra Kucharzyka, władze samorządowe z burmistrzem Tuchowa Adamem Drogosiem na czele oraz mieszkańcy miasta i gminy udali się do Domu Kultury.

Sala widowiskowa wypełniła się po brzegi, orkiestra pięknie zagrała, a pieśni patriotyczne w wykonaniu wszystkich uczestników tego wydarzenia z udziałem Ewy Stanisławczyk, Andrzeja Jagody i zespołu „Pokolenia” wybrzmiały głośno i donośnie. Serce się radowało, gdy najmłodsi – dzieci z tuchowskich przedszkoli – zaśpiewali patriotyczne pieśni i recytowali „Kto Ty jesteś? Polak mały”.
Na zakończenie burmistrz Tuchowa Adam Drogoś podziękował wszystkim za udział w tym ważnym dla Polski i każdego Polaka dniu oraz za wspólne świętowanie.

Jednak to nie był jeszcze koniec świętowania. Od godz. 17.00 w Muzeum Miejskim w Tuchowie trwała Niepodległościowa Noc w Muzeum zorganizowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Tuchowie przy współpracy z Domem Kultury w Tuchowie. Niepodległościowa Noc w Muzeum trwała do godz. 22.00, cały czas mieszkańcy bardzo licznie przychodzili, zwiedzali muzeum i tak pięknie w zadumie i radości świętowali 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dziękujemy za Waszą obecność, patriotyczną postawę i wspólne świętowanie!

NIECH ŻYJE NIEPODLEGŁA POLSKA! NIECH ŻYJĄ MIESZKAŃCY MIASTA I GMINY TUCHÓW – NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY!

Cieszmy się i radujmy, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie, bądźmy wdzięczni bohaterom, dzięki którym wolność dziś jest nam dana, ale również zadana. Bo jak mówił św. Jan Paweł II: „Człowiek jest powołany do wolności. Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy. Wolność jest człowiekowi dana i zadana, by ukazywała prawdę o dobru”.
I niech każdy z nas pamięta słowa, które padły podczas dzisiejszej uroczystości: Bądź dobry dla Boga, bądź dobry dla bliźniego, bądź dobry dla Ojczyzny!

Skip to content