Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Nowoczesne pociągi w Małopolsce

W piątek na małopolskie tory wyjadą dwa nowoczesne pociągi, zakupione przez samorząd województwa. W ciągu ośmiu miesięcy w regionie pojawią się jeszcze trzy takie pojazdy szynowe.

Pod koniec tygodnia nowe pociągi będą kursować na trasie Kraków-Tarnów i Kraków-Krynica. Irena Cebula, dyrektor Departamentu Transportu i Komunikacji w Urzędzie Marszałkowskim, podkreśla, że samorząd nie wskazał konkretnych linii, które miałyby obsługiwać zakupione składy. Dodaje jednak, że władze regionu chcą, by pociągi pojawiały się na wszystkich możliwych trasach, by korzystało z nich jak najwięcej pasażerów.

Pięć elektrycznych pociągów typu ACATUS-2 wykonuje dla Małopolski firma Pojazdy Szynowe PESA z Bydgoszczy. Pojazdy będą zabierać do 350 osób, z tego 180 na miejscach siedzących, będą klimatyzowane, wyposażone w monitoring i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pociągi będą mogły jeździć z prędkością nawet 160 km/h, ale na tak szybkie podróżowanie trzeba poczekać dwa lata – do czasu zakończenia modernizacji linii kolejowej Kraków – Rzeszów.

Wartość zamówienia wynosi 91,2 mln zł, część pieniędzy pochodzi z funduszy europejskich. Pociągi, za które płaci Urząd Marszałkowski, zostaną użyczone spółce Przewozy Regionalne. Pierwsze dwa pociągi były gotowe pod koniec grudnia ubiegłego roku, ale kilku tygodni potrzeba było na odbiór techniczny, próby i uzyskanie decyzji o dopuszczeniu do eksploatacji. W piątek pierwsze dwa pociągi przyjadą z Bydgoszczy do Krakowa i od razu mają obsługiwać regionalne połączenia.

acatus

Skip to content