Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Oddech pod nadzorem

To cichy wróg, który znikł z nagłówków gazet, ale nie z płuc. Gruźlica – choroba, którą wielu uznało za relikt przeszłości, wciąż oddycha obok nas. Nie warto czekać, aż zaatakuje. Dlatego Centrum Zdrowia Tuchów realizuje program, który proponuje wczesną diagnostykę. Można z niego skorzystać także w Wierzchosławicach i Ciężkowicach. Wystarczy jeden telefon, krótka rozmowa z pielęgniarką i można sprawdzić ryzyko zapadnięcia na tę chorobę. Program, realizowany w ramach NFZ, jest dostępny dla dorosłych pacjentów. Bez skierowania i bez kolejek. Zainteresowani powinni się kontaktować z pielęgniarkami środowiskowymi.

Szybka diagnoza, spokój na lata

Gruźlica pojawia się powoli – z niewinnym kaszlem, drobną dusznością, lekkim osłabieniem. Przez lata można ją pomylić z przeziębieniem, alergią albo zmęczeniem. I właśnie dlatego warto działać zanim się ujawni. W CZT w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki realizują prosty, ale skuteczny program przesiewowy. Potrzebna jest tylko decyzja pacjenta  i kilka minut czasu. Wśród propozycji jest wywiad zdrowotny, w formie rozmowy z pielęgniarką środowiskową, bez oceniania i stresu. Następny element to ankieta ryzyka, oparta o system punktowy. Kiedy jest ich mniej niż 10 pacjent zyskuje spokój. Kiedy więcej – korzysta z terapii. Wartością programu jest też edukacja. Można się dowiedzieć, jak chronić siebie i innych, jak rozpoznać zagrożenie, co zrobić, kiedy objawy się nasilają. To także propozycja dla pacjentów, którzy mieli kontakt z osobą chorą. Z programu mogą  skorzystać także ci, którzy przewlekle chorują. To również propozycja dla osób, które zmuszone były żyć w trudnych warunkach. Gruźlica może zaatakować każdego. Ale nie każdy musi być zaskoczony.

Nowa strategia starej walki

Gruźlica to jedna z najbardziej niedocenianych chorób XXI wieku. Choć nie jest obecna w mediach, nie zniknęła. W Polsce każdego roku diagnozuje się kilka tysięcy przypadków. Według danych WHO na świecie choruje ponad 10 milionów ludzi. Niestety zbyt późna diagnoza wciąż bywa śmiertelna. Przez dziesięciolecia walczyliśmy z nią masowo. Teraz trzeba to robić mądrze. I lokalnie. Właśnie dlatego Centrum Zdrowia Tuchów stawia na czujność i dostępność. Program stwarza szansę na sprawdzenie stanu płuc. To też okazja do rozmowy, edukacji i złapania oddechu. Dosłownie i w przenośni.

Przejdź do treści