Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika Ofiar II Wojny Światowej

W niedzielę 17 września 2017 r. odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pomnika Ofiar II Wojny Światowej z Tuchowa i gminy. Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Jakuba St. Ap. w Tuchowie odprawiona w intencji mieszkańców gminy Tuchów – ofiar okupacji niemieckiej i sowieckiej w latach 1939 – 1945.

20 lat po II wojnie światowej zrodziła się w Tuchowie inicjatywa wybudowania pomnika upamiętniającego najtragiczniejszą dla Polski pożogę wojenną i masowy mord narodu polskiego. 1 września 1968 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika. Jego projektantem był śp. Bronisław Kapałka. Były to lata, w których symbole narodowe i religijne nie były akceptowane, dlatego dopiero po wielu latach na wyższej płycie pomnika pojawił się brzozowy biały krzyż.

W ubiegłą niedzielę 17 września 2017 r. zmodernizowany pomnik ze 160 imionami i nazwiskami ofiar został odsłonięty. Tym samym po 78 latach od wybuchu wojny przywracamy, uzupełniamy i utrwalamy pamięć o bohaterach z Tuchowa i gminy, którzy w walce o wolną i niepodległą ojczyznę oddali swoje życie.

W tym miejscu kieruję słowa podziękowania do Pana posła Michała Wojtkiewicza za inicjatywę umieszczenia imion i nazwisk ofiar na pomniku, za zaangażowanie oraz pomoc w pozyskaniu 100 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na odnowienie i modernizację pomnika i otoczenia. Dziękuję Radzie Miejskiej za zaangażowanie i przekazanie 62 tys. zł. oraz Panu prezesowi Zakładów Mechanicznych w Tarnowie Henrykowi Łabędziowi za darowiznę w wysokości 10 tys. zł na remont pomnika. Serdecznie dziękuję Panu Tomaszowi Wantuchowi za prace i trud włożony w przygotowanie wykazu ofiar wraz z ich krótkimi biogramami, które zawarte są w wydanej na tę okoliczność publikacji. Dziękuję Państwu Ewie i Ramonowi Fleszarom za przygotowanie projektu odnowy pomnika i jego otoczenia i nadzór oraz Panu Mariuszowi Smosnie za wykonany remont pomnika. Pragnę gorąco podziękować mojemu zastępcy Panu Kazimierzowi Kurczabowi za koordynowanie wszystkich tych działań, od chwili projektowania tego miejsca. Dziękuję pracownikom Urzędu Miejskiego i Domu Kultury za zaangażowanie i prace oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do odnowienia tego miejsca – powiedział podczas uroczystości burmistrz Tuchowa Adam Drogoś.

Podczas uroczystości Grzegorz Mastalerz – członek odrodzonego tuchowskiego „Sokoła” odczytał Apel Pamięci wspominający 160 nazwisk ofiar II wojny światowej z gminy Tuchów. Pod pomnikiem delegacje szkół, organizacji, instytucji i rodzin złożyły wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości grupa teatralna z Domu Kultury w Tuchowie przedstawiła patriotyczny montaż słowno-muzyczny. Wartę przy pomniku pełnili uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu, a oprawę muzyczną uroczystości zapewnili: Sanktuaryjna Orkiestra Dęta z Tuchowa oraz nauczycieli i uczniowie Szkoły Muzycznej I st. w Tuchowie. Była też możliwość poznania sprzętu produkowanego przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie.

Niebawem rozpoczną się dalsze prace modernizacyjne otoczenia pomnika i skweru.

W uroczystości uczestniczyli: senator RP Kazimierz Wiatr, poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, wicewojewoda małopolski Józef Gawron, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch, wicestarosta Powiatu Tarnowskiego Zbigniew Karciński i radny Rady Powiatu Bogdan Płachno, radni Rady Miejskiej z przewodniczącym Ryszardem Wroną, wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski Marek Karaś, mieszkańcy gminy Tuchów.


Zadanie pn. „Modernizacja pomnika ofiar II wojny światowej oraz skweru pamięci ofiar Katynia w Tuchowie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
fot. Wiktor Chrzanowski

Skip to content