Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Gminne ćwiczenia na obwodnicy

Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju”. To nie tylko żołnierskie powiedzenie, ale również hasło, które idealnie oddaje działalność służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców wielu miast, miasteczek i wsi.

Uczestnictwo w ćwiczeniach i szkoleniach to dla przedstawicieli służb świetne okazje do zdobywania wiedzy i nabywania doświadczenia, dlatego taki też cel przyświecał organizatorom ćwiczeń pod nazwą „TUCHÓW 2022”, które we wtorkowe popołudnie, 21 czerwca, zorganizowane zostały w Tuchowie.

Ich organizatorami byli: Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tuchowie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie oraz Urząd Miejski w Tuchowie. W ćwiczeniach udział wzięli strażacy ratownicy ochotniczych straży pożarnych z Burzyna, Dąbrówki Tuchowskiej, Jodłówki Tuchowskiej, Karwodrzy, Lubaszowej, Mesznej Opackiej, Piotrkowic, Siedlisk, Tuchowa, Ryglic, strażacy PSP z JRG 1 i JRG 2 w Tarnowie, funkcjonariusze policji z Tarnowa i Tuchowa, zespół ratownictwa medycznego z Tarnowa. W ramach struktur zarządzania kryzysowego uczestnikami ćwiczeń byli: kierownictwo i pracownicy Urzędu Miejskiego w Tuchowie, MOSiR Tuchów oraz Domu Kultury w Tuchowie. Nad sprawnym przebiegiem ćwiczeń czuwali  doświadczeni funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Tarnowie, a także komendanci gminni z Tuchowa i Ryglic. O skali i rozmachu ćwiczeń świadczy fakt, że w ich kulminacyjnym momencie uczestniczyło ok. 150 osób. Za sprawne przygotowanie pozorantów, którymi byli strażacy i młodzi druhowie z Dąbrówki Tuchowskiej, Lubaszowej, Siedlisk i Tuchowa, odpowiedzialna była firma MendelMed Łukasz Mendel.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji:
autorstwa Wojciecha Krasa: https://photos.app.goo.gl/cbyGhHPewpGE8CVG9
autorstwa Cappuccino112.eu: https://www.facebook.com/capuccino112/posts/
autorstwa Jacka Józefczyka: https://www.facebook.com/jacekjozefczykfotografia/posts/

W oficjalnym rozpoczęciu ćwiczeń, które odbyło się na parkingu przy ul. Bpa Wałęgi, udział wzięli m.in. komendant miejski PSP w Tarnowie st. bryg. Krzysztof Gładysz, zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego KMP w Tarnowie kom. Janusz Fido, dyrektor wydziału ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i spraw obywatelskich starostwa powiatowego w Tarnowie Wojciech Mik oraz burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.

Właściwa część ćwiczeń rozpoczęła się punktualnie o godzinie 17, a pierwszym z zaplanowanych scenariuszy było zdarzenie drogowe na obwodnicy Tuchowa, z udziałem dwóch samochodów osobowych oraz motoroweru. W wyniku wypadku poszkodowanych zostało kilkanaście osób. Sukcesywnie na miejsce dysponowane były kolejne siły i środki straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowego, a w dalszej części dodatkowo wprowadzone zostały procedury zarządzania kryzysowego polegające m.in. na uruchomieniu w tuchowskim ratuszu służby dyżurnej burmistrza. 

Kilkadziesiąt minut później rozpoczął się kolejny etap ćwiczeń, tym razem związany z działaniami powodziowymi. W tym przypadku działania prowadzone były w dwóch miejscach.  Wg założeń scenariusza, w wyniku gwałtownego i szybkiego przyboru wody w rzece Biała doszło do zamknięcia śluz w wale, na którym znajduje się obwodnica, a zadaniem służb było przepompowanie wody, która zgromadziła się między ul. Ryglicką a obwodnicą. Zadaniem kolejnych zastępów strażackich było podniesienie korony wału domykającego poprzez ułożenie zapór przeciwpowodziowych i worków z piaskiem z wykorzystaniem pakowarki piasku z OSP w Burzynie. W tym przypadku konieczne okazało się wprowadzenie ruchu wahadłowego, którym kierowali policjanci na kilkudziesięciometrowym odcinku ul. Ryglickiej w ciągu drogi powiatowej.     

Ostatnim elementem ćwiczeń były: wspólny posiłek oraz krótkie podsumowanie, podczas którego głos zabrali przedstawiciele organizatorów i służb uczestniczących w ćwiczeniach.

Czy wszystko było bezbłędnie? Czy wszystko się udało? Czy wszystko poszło zgodnie z planem i założeniami? Oczywiście, że nie, bo nie o to chodzi w tego typu ćwiczeniach. Nawet najlepsi organizatorzy nie są w stanie przewidzieć i zaplanować  wszystkiego co może się wydarzyć podczas realnych zdarzeń. Jako organizatorzy jesteśmy jednak w pełni świadomi tego jaki jest cel tego typu ćwiczeń i zdajemy sobie sprawę, że jednym z najważniejszych ich elementów jest … rzeczowa analiza, a przede wszystkim wyciągnięcie wniosków na przyszłość, które na podstawie spostrzeżeń i wnoszonych uwag z ich przebiegu, pozwolą wypracować skuteczne procedury i metody do działań podczas rzeczywistych zdarzeń. Zaplanowane na 1 lipca otwarcie obwodnicy Tuchowa oznacza, dla służb ratowniczych i samorządowych gminy Tuchów, wkroczenie w nowy etap i kolejne wyzwania w zakresie realizacji zadań mających na celu ochronę i bezpieczeństwo mieszkańców. To właśnie odpowiedzialność i świadomość jak ważne są to zadania sprawiły, że wspólnie postanowiliśmy zorganizować te ćwiczenia.

Kończąc, składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które od kilku tygodni planowały i przygotowywały ćwiczenia, a także wszystkim ich uczestnikom.

Łukasz Giemza
komendant gminny OSP