Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Polacy i Węgrzy uczcili pamięć poległych żołnierzy

W niedzielę 4 sierpnia br. o godz. 11:00 na cmentarzu wojennym nr 164 w Tuchowie odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, pochowanych na ww. cmentarzu.

W uroczystości uczestniczyli:
dr Tibor Gerencsér – Konsul Generalny Węgier,
Marcin Przewoźniak – zastępca dyrektora Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – reprezentujący Wojewodę Małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara,
Magdalena Marszałek – burmistrz Tuchowa
Jerzy Odroniec – przewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie wraz z radnymi
płk Piotr Wójcik – dowódca 113 Batalionu Lekkiej Piechoty WOT w Tarnowie
por. Jakub Migała – dowódca wraz z żołnierzami ww. batalionu pracującymi przy porządkowaniu cmentarza,
płk Roland Marusz – dowódca Instytutu i Muzeum Wojskowości Węgier wraz z pracownikami pracującymi przy porządkowaniu cmentarza,
dr Andor Bíró – dyrektor Departamentu Badań i Obsługi Klienta ds. Opieki nad Miejscami Pamięci i Kultu Bohaterów
dr Bence Lukazc – pracownik Instytutu i Muzeum Wojskowości Węgier
Attila Rózsa – pracownik Instytutu i Muzeum Wojskowości Węgier, rekonstruktor huzara węgierskiego
Marek Sawicki – konserwator, koordynator prac renowacyjnych na cmentarzach wojennych w Małopolsce

Przedstawiciele miast partnerskich:
dr Papp Antal – burmistrz Martfű na Węgrzech
Sigrid Grubmair – zastępca burmistrza Pettenbach w Austrii
Friedrich Schuster – poprzedni burmistrz Pettenbach, były członek Czarnego Krzyża
Gerard Cotigny – poprzedni mer Saint Jean de Braye
Maries Bogdan – radny miasta Tăuții-Măgherăuș w Rumunii
Aleksander Migey – burmistrz Baranówki w Ukrainie

Dzięki wspaniałej współpracy Gminy Tuchów z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, a szczególnie z Panią Joanną Florkiewicz-Kamieniarczyk – dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego, już po raz czwarty przedstawiciele węgierskiego Muzeum i Instytutu Historii Wojskowości prowadzili prace porządkowe na cmentarzu wojennym nr 164 w Tuchowie. Pochowano na nim 199 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 105 armii rosyjskiej w 211 grobach pojedynczych i 27 zbiorowych. Zidentyfikowano 42 żołnierzy.

Tegoroczne prace realizowane były w dniach od 29 lipca do 4 sierpnia 2024 r. Wzięło w nich udział 6 żołnierzy z Muzeum i Instytutu Wojskowości Węgier oraz 6 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – 113 batalionu lekkiej piechoty z Tarnowa. Prace realizowane były pod czujnym okiem Pana Marka Sawickiego, który na co dzień zajmuje się konserwacją cmentarzy wojennych w województwie małopolskim.

Podczas niedzielnej uroczystości złożono kwiaty przy cmentarnym krzyżu i uczczono pamięć poległych żołnierzy. Była to też okazja do podsumowania współpracy polsko-węgierskiej, a także do zaplanowania kolejnych wspólnych działań. Po uroczystości na cmentarzu w Lesie Tuchowskim, wszyscy uczestnicy udali się na kolejny cmentarz wojenny nr 158 Tuchów-Garbek.

Serdecznie dziękujemy Konsulowi Generalnemu Węgier dr. Tiborowi Gerencsérowi za dotychczasową współpracę oraz deklarację chęci jej kontynuowania.

fot. Wojciech Kras, Krzysztof Ratuszyński