Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Orient Express po raz drugi w Polsce

Zgodnie ze specjalnym rozkładem jazdy pociągów, punktualnie o godzinie 20.45, 14 lipca (poniedziałek), na stację kolejową w Tuchowie wjedzie legendarny, jeden z najdroższych na świecie i najbardziej ekskluzywny pociąg – Orient Express. Po raz pierwszy w swojej ponad 100-letniej historii 12 lipca 2007 roku był w Polsce i przejeżdżał przez Tuchów.

Orient Express – znany jest wielbicielom powieści Agaty Christie. Kojarzy się ze śledztwem w sprawie tajemniczej śmierci amerykańskiego milionera, Samuela Edwarda Ratchetta. Jest to jeden z najpiękniejszych pociągów na świecie. To ten sam odrestaurowany Orient Express, który w XIX i XX wieku przemierzał pierwszą transeuropejską linię między Paryżem, a ówczesnym Konstantynopolem. Teraz nazywa się nieco inaczej: Venice Simplon – Orient Express. 25 Lat temu obecny właściciel pociągu kupił oryginalne wagony, odrestaurował je i organizuje sentymentalne podróże po Europie.
Starannie odrestaurowany skład, który od 1883 roku jeździ po Europie, to 16 wagonów. Oprócz części pasażerskiej i sypialnej, pociąg ma też trzy wagony restauracyjne oraz jeden wagon piano-bar. Orient Express to też wyśmienite dania podawane na pięknej porcelanie i muzyka na żywo. Wszystko, czego dusza pasażera zapragnie. Wnętrze pociągu ma niepowtarzalny styl, szyk i elegancję. Ekskluzywne kanapy, pokryte jedwabnymi narzutami, stoliki wykonane z wysokiej jakości, lakierowanego drewna, różowe lampki i kwiaty, gwarantują pełna romantyzmu i przygód podróż. Kilkudniowa podróż Orient Expressem kosztuje sporo. Wielu pasażerów celebruje tę podróż w swoisty, ceremonialny sposób. Podróż poślubna, czas spędzony na emeryturze i inne specjalne rocznice. Dla jednych koszt tej przygody nie gra roli, inni oszczędzają przez długie lata, aby odbyć taką podróż.
Orient Express przyjedzie do Krakowa Głównego 14 lipca br., o godzinie 17.41, po 49 minutach postoju odjedzie z Krakowa Głównego o godzinie 18.30 do Tarnowa. Przejeżdżał będzie przez Bochnię o godzinie 19.12, Brzesko Okocim o godzinie 19.23, Tarnów Mościce o godzinie 19.43. Przyjazd do Tarnowa o godzinie 19.47, postój 13 minut – odjazd z Tarnowa o godzinie 20.00. Przejazd przez stacje: Łowczówek Pleśna – godzina 20.32, Tuchów – godzina 20.45, Gromnik – godzina 20.57, Bogoniowice Ciężkowice – godzina 21.03, Bobowa – godzina 21.30, Stróże – godzina 21.42, Nowy Sącz – godzina – 22.27, postój 5 minut i odjazd godzina 22.32, Muszyna – godzina 23.36 i wjazd na Słowację PLAVEC – godzina 0.01.

Tekst:
Krzysztof Jasiński
PKP CARGO S.A.
Zakład Przewozów Towarowych w Tarnowie