Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Porządkowanie cmentarza austro-węgierskiego w Siedliskach

25 października uczniowie Gimnazjum w Siedliskach wraz z opiekunem H. Piotrowską porządkowali cmentarz wojenny nr 153 w Siedliskach. Cmentarz zaprojektowany został przez Heinricha Scholza i jest wyjątkowo oryginalny – swoim wyglądem nie przypomina żadnego z 400 galicyjskich cmentarzy I wojny światowej.

Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie zakończonych półkoliście i zwieńczonych małymi krzyżykami łacińskimi lub lotaryńskimi, drewnianych stel–kapliczek, na których umieszczone są owalne, emaliowane tabliczki z informacjami o pochowanych.

Pochowano tu 5 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 5 z armii rosyjskiej. Uczniowie przynieśli wianki z kwiatami, którymi została przyozdobiona każda mogiła. Teren na cmentarzu został uporządkowany z liści, zeszłorocznych wiązanek i zniczy. Samorząd uczniowski gimnazjum zakupił również znicze, tak aby na każdej mogile zapłonął jeden. Natomiast dzień przed świętem Wszystkich Świętych zostaną zapalone znicze podarowane przez Urząd Miejski w Tuchowie. Należy nadmienić, że cmentarzem nr 153 w Siedliskach uczniowie gimnazjum wraz z Haliną Piotrowską opiekują się od 15 lat co zostało docenione dwoma krótkimi artykułami w czasopiśmie Österreichisches Schwarzes Kreuz.

Fotorelacja

Skip to content