Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Postulaty polskich winiarzy w Sejmie RP

13 kwietnia 2016 r. to ważna data dla Polskiej Federacji Producentów Wina! W tym dniu w Sejmie RP odbyła się inauguracja jej działalności. Reprezentanci prawie wszystkich organizacji winiarskich z Polski przybyli do Warszawy, aby przekazać postulaty polskich winiarzy na ręce ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W tym gronie nie zabrakło winiarzy z Tuchowa i Gromnika!

O godz. 11:00 Sala Kolumnowa Sejmu RP wypełniła się posłami, przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także winiarzami i samorządowcami z całej Polski. Konferencję pt. „Polskie winiarstwo szansą na aktywizację małych gospodarstw rolnych” rozpoczął jej organizator poseł Michał Wojtkiewicz, który przedstawił krótkie wprowadzenie do tematu konferencji, którą w dalszej części poprowadził Rafał Stec – przewodniczący Rady Roboczej PFPW.

Krzysztof Jurgiel – minister rolnictwa i rozwoju wsi, wyraził poparcie dla działań Federacji: – W resorcie rolnictwa jesteśmy otwarci na współpracę oraz nowe postulaty i wnioski dotyczące aktywizacji mieszkańców wsi – zapewnił minister.

Obecny na spotkaniu podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki zaprezentował możliwości wsparcia dla rolników zajmujących się uprawą winorośli i producentów wina w ramach PROW 2014-2020.

Głos w dyskusji zabierali również przedstawiciele winiarzy z regionu tarnowskiego, którzy wskazywali na trudności i ograniczenia w produkcji wina. Wspierali ich samorządowcy, m.in. Adam Drogoś – burmistrz Tuchowa, Bogdan Stasz – wójt gminy Gromnik, Zdzisław Maniak – przewodniczący Rady Gminy Gromnik oraz Tomasz Stelmach – członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

Uczestnicy dyskusji zgodnie podkreślali, że sektor winiarski rozwija się w Polce bardzo dynamicznie. Z roku na rok rośnie liczba gospodarstw specjalizujących się w tej dziedzinie. Zaletą tego typu działalności rolniczej jest możliwość uzyskania dochodowości już przy areale 1-2 ha. Rozwój tej branży to miejsca pracy dla mieszkańców wsi oraz sposób na aktywizację małych, lokalnych społeczności. Dlatego, jak podkreślił wiceminister rolnictwa, warto podejmować wspólne działania, aby wypracować równe szanse dla polskich winiarzy na unijnym rynku.

W środę 13 kwietnia 2016 r. w Sejmie RP przedstawiciele Federacji przekazali na ręce ministra rolnictwa i rozwoju wsi postulaty polskich producentów win gronowych. Wskazane w nich kierunki działań legislacyjnych wynikają z silnie odczuwanej potrzeby dostosowania sytuacji prawnej polskiego winiarza do przepisów Unii Europejskiej i wyrównania jego szans na konkurencyjnym rynku europejskim. – Naszym prawodawcom podpowiadamy wykorzystanie sprawdzonych rozwiązań stosowanych w krajach tradycyjnie winiarskich, gdzie branża producentów win jest liczącym się źródłem miejsc pracy – podkreślał Rafał Stec – przewodniczący Rady Roboczej PFPW.

Postulaty Polskiej Federacji Producentów Wina
1. Uproszczenie sposobu umieszczania znaków akcyzowych na opakowaniach jednostkowych wyrobów winiarskich.
2. Ustanowienie jednego pozwolenia na sprzedaż alkoholu, wydawanego producentowi wina gronowego, bez rozróżnienia na rodzaj handlu (detaliczny czy hurtowy).
3. Uproszczenie procedury uzyskiwania uprawnień do sprzedaży wina podczas imprez (targów, festynów, jarmarków itp.). W miejsce aktualnie wymaganego zezwolenia jednorazowego na sprzedaż alkoholu uzyskiwanego w urzędzie miasta/gminy, należy wprowadzić rozwiązanie, w którym do prowadzenia sprzedaży wina podczas imprez upoważnia łączne posiadanie trzech dokumentów:
– zezwolenie stałe na sprzedaż alkoholu,
– zgoda organizatora imprezy oraz
– dowód dokonania stosownej opłaty na rzecz urzędu miasta/gminy, na terenie którego impreza się odbywa.
4. Obniżenie stawki podatku VAT dla win gronowych do 8%.
5. Ustanowienie zerowej stawki podatku akcyzowego dla win gronowych.

Po konferencji, w Domu Poselskim odbyła się prezentacja i degustacja win z polskich winnic. Posłowie i zaproszeni goście mieli okazję spróbować wysokiej jakości polskich win, porozmawiać indywidualnie z winiarzami i wymienić się poglądami na tematy związane z winiarstwem. Była to świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów i zaprezentowania potencjału polskiego winiarstwa jako szansy na rozwój rolnictwa. Wina z naszego regionu robiły prawdziwą furorę!