Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

„Powrót Norwida” na scenie tuchowskiego Domu Kultury

„Powrót Norwida” to zaskakująca opowieść o starym umierającym człowieku odnalezionym w jakimś miejskim zaułku. Wszystko wskazuje, że utracił pamięć, choć po pewnym czasie opiekujący się nim odkrywają, że nazywa się Norwid – Cyprian Norwid. Ale przecież ten Norwid umarł w jakimś przytułku w Paryżu w roku 1883? Tymczasem ten odnaleziony dziwny człowiek żyje dzisiaj, a policja zajmuje się ustaleniem jego tożsamości… Umieszczony w hospicjum człowiek pamięta wszystko, a siła jego wspomnień jest tak wielka, że zmienia rzeczywistość. To trochę tak, jakby z namalowanego obrazu schodzili do nas żywi ludzie, by potem zabrać nas ze sobą na drugą stronę. Ten spektakl to również bolesna diagnoza polskiej emigracji, wymuszanej od pokoleń głupotą rządzących czy okupacjami, brakiem wolności, ale także zwykłą biedą. W ten sposób wciąż jesteśmy pozbawiani najwartościowszych ludzi, w tym twórców i artystów. I kiedy w końcu do nas wracają, to najczęściej w trumnach, ekshumowani po latach. Ale ci – można powiedzieć – mają i tak szczęście, którego zabrakło Norwidowi, bo on nie ma nawet swego grobu.

Zapraszamy na spektakl 26 października 2019 o godz. 17.00 do sali widowiskowej Domu Kultury w Tuchowie.

Reżyseria:
KAZIMIERZ BRAUN
TOMASZ ANTONI ŻAK

Adaptacja i scenografia:
TOMASZ ANTONI ŻAK

Aktorzy:
WALDEMAR CZYSZAK
ANNA WARCHAŁ
KAROL ZAPAŁA

Technika:
RYSZARD ZAPRZAŁKA

W spektaklu wykorzystano fragmenty kompozycji Fryderyka Chopina: IV Preludium e-moll („Duszenie się”), Walc cis-mol op.64, Marsz żałobny oraz walc Johanna Straussa Poranna gazeta.
Pokazy premierowe: Tarnów, Ratusz Staromiejski, 22 i 23 października 2016 r.
Projekt powstania spektaklu współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Prezentacje wznowionego w 2019 r. spektaklu, w ramach projektu „NORWID”, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Skip to content