Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Poznajemy Romów z bliska czyli wyjazd uczniów „Kopernika” w ramach projektu I CHANGE

24 lutego 2017r. uczestnicy grupy projektowej z tuchowskiego „Kopernika” wybrali się wraz z paniami Lucyną Ryndak i Anetą Szupińską do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, aby obejrzeć wystawę poświęconą historii i kulturze romskiej.

Uczniowie mogli podziwiać ekspozycję, która otwarta została już w 1990 roku. Jest ona stałą wystawą muzeum stworzonego w XVIII-wiecznym dworze przy ul. Krakowskiej. Stroje, obrazy, zdjęcia oraz narzędzia to tylko niektóre ze wspaniałych eksponatów w tym muzeum.

Grupę z „Kopernika” z historią i kulturą Romów w sposób atrakcyjny zapoznała miła pani przewodnik. Opowiadała ona o zwyczajach, wierzeniach i stylu życia społeczności romskiej. Jedną z licznych ciekawostek usłyszanych w trakcie zwiedzania było to, że Romowie mają swój własny kodeks kulturowy przekazywany z pokolenia na pokolenia.

Oprócz informacji związanych z Romami dowiedzieliśmy się czegoś niesłychanego – w muzeum straszy! Korzystając z czasu obejrzeliśmy również wystawę historyczną dotyczącą Tarnowa od paleolitu. Na miejscu pan przewodnik opowiadał ciekawe historie, pokazywał różne eksponaty – od narzędzi po monety.

Pomimo, że wycieczka była krótka, to jednak bardzo wartościowa. Projekt I CHANGE poszerza horyzonty wiedzy (czego dobrym przykładem jest wyjazd) oraz integruje.

Warto zajrzeć na stronę internetową projektu I CHANGE: www.ichange.tuchow.info, gdzie zamieszczane są informacje i relacje uczniów z działań realizowanych w ramach projektu.

Skip to content