Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Przedsiębiorco, chcesz zobaczyć czy Twój pracownik choruje?

Jeśli chcesz wiedzieć, czy Twój pracownik jest na zwolnieniu lekarskim nie zwlekaj – załóż konto na platformie usług elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli zatrudniasz powyżej 5 pracowników, masz obowiązek posiadać profil na PUE ZUS. Jeśli zatrudniasz mniej – warto abyś takie konto miał. Łatwiej będzie dla lekarza, Twojego pracownika i dla Ciebie.

Obecnie lekarze wystawiają pacjentom papierowe i elektroniczne zwolnienia. Od 1 grudnia 2018 roku to się zmieni – będą tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA. Zaświadczenia w formie elektronicznej są przekazywane tylko temu pracodawcy, który ma swój profil na platformie usług elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca nie ma profilu na PUE ZUS, nie zobaczy zwolnienia lekarskiego pracownika. Lekarz wręczy pacjentowi wydruk – pracownik natomiast musi doręczyć go swojemu pracodawcy w ciągu siedmiu dni. Pracownik, któremu lekarz wystawi e-ZLA nie jest związany terminem siedmiu dni na doręczenie zwolnienia (chyba, że pracodawca tego pracownika nie ma profilu na PUE). Nie dotyczą go w związku z tym ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego, czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu. Musi jednak pamiętać, że ZUS wypłaci zasiłek na podstawie złożonych dokumentów, a nie tylko zaświadczenia lekarskiego. Wniosek ZUS Z-3 do wypłaty zasiłku chorobowego składają m.in. prowadzący działalność gospodarczą, bądź te osoby, które występują o zasiłek po ustaniu zatrudnienia.

Chcesz założyć konto na PUE, albo dowiedzieć się więcej o innych funkcjonalnościach platformy usług elektronicznych? Przyjdź do Urzędu Miejskiego w Tuchowie 30 lipca 2018 r., gdzie w godzinach 12.00 – 14.30 dyżur będą pełnić eksperci z ZUS.

Wpadnij do ZUS lub skontaktuj się z nami telefonicznie: 14 632 75 01 lub 14 632 76 50

Skip to content