Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Przedstawiciele gminy Tuchów na Dożynkach Jasnogórskich

W niedzielę, 6 września na Jasnej Górze odbyło się Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony, z udziałem 60 tys. rolników z całej Polski.

Co roku w pierwszą niedzielę września rolnicy z całej Polski pielgrzymują na Jasną Górę z dziękczynieniem Bogu za plony i prośbą o błogosławieństwo na nowy zasiew. W tym roku, w sposób szczególny, pielgrzymi modlili się o owocne przeżycie Światowych Dni Młodzieży, które pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka odbędą się w 2016 roku w Krakowie oraz z okazji zbliżającego się jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

O godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie rozpoczęła się msza św. dożynkowa z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Eucharystii przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. Obecni byli m.in.: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, bp Edward Białogłowski – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy, ks. prał. Zbigniew Kras – kapelan Prezydenta RP, ks. Stanisław Sojka – sekretarz Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników oraz diecezjalni duszpasterze rolników, a także ojcowie paulini: o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów oraz o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry.
Od piętnastu lat delegacje sołectw gminy Tuchów z wieńcami dożynkowymi uczestniczą corocznie w jasnogórskim święcie dziękczynienia. W tym roku gminę godnie reprezentowały sołectwa: Buchcice, Dąbrówka Tuchowska, Jodłówka Tuchowska, Lubaszowa, Siedliska i Zabłędza.
Dzięki burmistrzowi Tuchowa Adamowi Drogosiowi pielgrzymi mieli zapewniony bezpłatny przejazd. Podziękowanie należy też skierować do Marii i Stanisława Sajdaków, którzy corocznie nieodpłatnie wiozą wieńce dożynkowe na Jasną Górę. Trzeba także wspomnieć, że inicjatorami pielgrzymowania z wieńcami dożynkowymi są Bernadetta i Kazimierz Szablowscy, a wszystko zaczęło się w 2000 roku. Co roku Państwo Szablowscy fundują dla pielgrzymów słodkie upominki.
W czasie telewizyjnej transmisji na żywo z Jasnej Góry prowadzonej przez TVP1 oraz Telewizję Polonia nasi pielgrzymi byli pokazani kilka razy. Miło było ich zobaczyć z biało-czerwoną flagą i napisem „TUCHÓW”.


Kilka fotek z przekazu telewizyjnego przygotowanych przez Krzysztofa Jasińskiego.

Skip to content